9 zabitych, w tym 4 kobiety, w ataku na bar w Meksyku

MEKSYK –

Zginęło dziewięć osób, w tym cztery kobiety, po tym, jak strzelcy wpadli do baru i otworzyli ogień w zniszczonym przemocą meksykańskim stanie Guanajuato, poinformowały w czwartek władze.

Była to co najmniej trzecia taka masakra w barze w ciągu wielu miesięcy w Guanajuato, gdzie lokalny gang toczy wojnę o tereny z kartelem Jalisco. Wspólnym mianownikiem ataków jest to, że napastnicy po prostu próbowali zabić wszystkich w barach, w tym kelnerki.

Podczas ataku w środę wieczorem w mieście Apaseo el Alto napastnicy zostawili odręcznie napisane plakaty na zakrwawionej podłodze baru. Wiadomości zostały podpisane przez gang Santa Rosa de Lima, którego obecnie uwięziony przywódca jest znany jako „Marro” lub Sledgehammer.

Pojawiły się wiadomości oskarżające właścicieli barów o wspieranie konkurencyjnego kartelu Jalisco.

Zdjęcia ze sceny przedstawiały ciała kilku kelnerek w minispódniczkach, pogrążonych w kałużach krwi przy barze.

Władze miejskie Apaseo el Alto poinformowały, że dwie inne kobiety zostały ranne w ataku, ale ich stan jest stabilny.

W październiku kilkanaście osób, w tym sześć kobiet, zginęło w ataku na bar w innym mieście Guanajuato. W podobnym ataku na bar w innym mieście we wrześniu zginęło 10 osób.

Analityk bezpieczeństwa z Guanajuato, David Saucedo, powiedział, że ataki były wymierzone w konkretne bary – których właściciele mogli odmówić płacenia pieniędzy za ochronę lub sprzedawać narkotyki rywalizujących gangów – ale były masowe, gdy cele zostały wybrane.

„Niektóre z ataków miały na celu zabicie handlarzy narkotyków, obserwatorów lub członków kartelu, którzy spędzali noc w barach” – powiedział Saucedo. „Ale stają się masakrami, ponieważ zabijają również kelnerki i klientów”.

Istnieją oznaki, że konflikt w Guanajuato, najbardziej brutalnym stanie Meksyku, stał się bitwą zastępczą między dwoma najpotężniejszymi kartelami narkotykowymi w Meksyku.

Wygląda na to, że kartel Sinaloa wspiera gang Santa Rosa de Lima w walce z Jalisco.

Leave a Comment