Amerykański nastolatek, który zabił gwałciciela, może trafić do więzienia po opuszczeniu schronienia

DES MOINES, Iowa –

Ostrzeżenie: ta historia zawiera odniesienia do napaści na tle seksualnym

18-letnia ofiara handlu seksualnego, która zabiła swojego gwałciciela, mogła zostać wysłana do więzienia po tym, jak wyszła ze schroniska dla kobiet w stanie Iowa, gdzie odbywała wyrok w zawieszeniu po skazaniu za zabójstwo.

Nakaz aresztowania został wydany dla Pieper Lewis, którą widziano wychodzącą z centrum dla kobiet Fresh Start w Des Moines krótko po 6:15 w piątek, zgodnie z raportem złożonym w sądzie przez kuratora sądowego i opiekuna schroniska. Raport mówi, że Lewis odciął monitor GPS, który kazano jej nosić w ramach wyroku, a następnie opuścił placówkę.

Rzecznik Departamentu Więziennictwa stanu Iowa, Nick Crawford, powiedział, że Lewisa nie znaleziono od poniedziałkowego popołudnia.

Rzecznik policji Des Moines Paul Parizek powiedział, że policja została powiadomiona przez stanowych funkcjonariuszy więziennych, że Lewis opuścił schronisko, a informacje zostały przekazane funkcjonariuszom, aby jej pilnowali. Powiedział, że zostanie zatrzymana, jeśli zostanie znaleziona i przekazana urzędnikom więziennym.

Obrońca Lewisa nie odpowiedział od razu na wiadomości w poniedziałek.

Sędzia hrabstwa Polk, David Porter, skazał we wrześniu Lewisa na pięć lat w zawieszeniu na pobyt w schronisku dla kobiet. Wydał jej również odroczony wyrok, co oznaczało, że jej skazanie zostanie wykreślone z jej akt, jeśli spełni wymagania swojego okresu próbnego. Porter ostrzegł Lewisa na jej przesłuchaniu, że dając jej szansę na uniknięcie więzienia, daje jej drugą szansę. „Nie dostaniesz trzeciej” – powiedział.

Lewis został skazany na 20 lat więzienia po tym, jak w zeszłym roku przyznał się do nieumyślnego spowodowania śmierci i umyślnego zranienia 37-letniego Zachary’ego Brooksa, żonatego ojca dwójki dzieci w czerwcu 2020 roku. Lewis miała 15 lat, kiedy dźgnęła Brooksa ponad 30 razy w mieszkaniu Des Moines.

Funkcjonariusze więzienni zwrócili się do sądu o przeprowadzenie rozprawy na ich wniosek o cofnięcie jej zawieszenia i odroczenie wyroku oraz wysłanie jej do więzienia.

Lewis powiedział, że była wielokrotnie przemycana wbrew swojej woli do Brooksa na seks i dźgnęła go nożem w przypływie wściekłości po tym, jak zmusił ją do ponownego seksu z nim. Policja i prokuratorzy nie kwestionowali, że Lewis był napastowany seksualnie i sprzedawany. Mężczyzna, którego oskarżyła o zmuszanie jej do seksu z mężczyznami, w tym z Brooksem, nigdy nie został oskarżony.

Dokumenty sądowe wskazują, że Lewisowi pozwolono opuścić schronisko dla kobiet do pracy w lokalnej pizzerii. Z dokumentów wynika jednak, że od 13 października odnotowano siedem incydentów, w których nie wróciła szybko do schroniska z pracy, co stanowiło naruszenie regulaminu schroniska. Dokumenty wskazują, że władze bacznie obserwowały jej ruchy przez monitor GPS. Odnotowano również inne naruszenia, w tym nieautoryzowane spotkanie z kimś, z kim umawiała się w liceum.

Schronisko z 48 łóżkami znajduje się w dzielnicy na północny zachód od centrum Des Moines. Jest obsługiwana przez Departament Więziennictwa dla kobiet na zwolnieniu warunkowym, zwolnieniu do pracy lub na zwolnieniu przedprocesowym.

Porter nakazał również Lewisowi zapłacić 150 000 dolarów odszkodowania za majątek Brooksa, co wielu ludzi uznało za oburzające. Porter powiedział, że prawo stanu Iowa wymaga odszkodowania. Akta sądowe pokazują, że prawnik Lewisa poprosił sędziego o ponowne rozpatrzenie sprawy, a Porter nakazał prawnikom złożenie opinii w tej sprawie do 10 listopada. Zapowiedział, że wyda decyzję w ciągu 30 dni.

Obrońca Lewisa, Matthew Sheeley, napisał w dokumencie złożonym we wrześniu po przesłuchaniu Lewisa, że ​​jej 28-letni handlarz usług seksualnych przyłożył nóż do jej szyi i zmusił ją do pójścia z Zacharym Brooksem, aby „zmienić sztuczkę”. za 50 dolarów marihuany”. Powiedział, że powagę jej wykroczenia powinien pomniejszyć fakt, że Brooks zgwałcił ją, zanim go dźgnęła.

Sheeley poprosiła Portera o zmianę wyroku i stwierdzenie, że nakaz restytucji jest nadmierny i narusza jej prawa konstytucyjne.

Kampania GoFundMe rozpoczęta przez nauczyciela ze szkoły średniej, który uczył Lewisa, przyniosła ponad 560 000 USD. Według strony nie przyjmowano żadnych nowych darowizn.

Nauczyciel, Leland Schipper, powiedział The Des Moines Register, że nie miał kontaktu z Lewis od czasu jej skazania we wrześniu i że jest załamany tym, że opuściła schronienie i martwi się o jej bezpieczeństwo. Powiedział, że pieniądze pozostają w organizacji GoFundMe, a on i Lewis nie mają do nich dostępu.

Akta sądowe wskazują, że zwrot nie został jeszcze wypłacony.

Associated Press zazwyczaj nie podaje nazwisk ofiar napaści na tle seksualnym, ale Lewis zgodził się, aby jej imię było używane wcześniej w historiach dotyczących jej sprawy.

Leave a Comment