Biden nazywa amerykańskie wyniki śródokresowe „dobrym dniem” dla demokracji, przyznaje, że wyborcy są „sfrustrowani”

Prezydent USA Joe Biden świętował w środę lepsze niż oczekiwano wyniki Demokratów we wtorkowych wyborach śródokresowych , nazywając wstępne wyniki „dobrym dniem” dla demokracji i kraju.

Przyznał jednak, że wyniki – które wciąż napływały w środę, pozostawiając kontrolę nad Kongresem w powietrzu – pokazały, że wyborcy nadal są zaniepokojeni skutkami wysokiej inflacji oraz bezpieczeństwo publiczne i rosnące koszty życia.

„Podczas gdy prasa i eksperci przewidywali gigantyczną czerwoną falę, my jej nie mieliśmy” – powiedział Biden dziennikarzom z Białego Domu.

„Kolejną rzeczą, którą wiemy, jest to, że wyborcy wyraźnie mówili o swoich obawach…. Wyborcy byli również pewni, że nadal są sfrustrowani. Rozumiem.”

Historia jest kontynuowana pod reklamą

Chociaż do środowego popołudnia dziesiątki wyścigów pozostawały zbyt bliskie rozeznania, Republikanie wydawali się być gotowi do przejęcia kontroli w Izbie Reprezentantów i mogli mieć kolejną szansę na zamianę kruchego składu Senatu w przyszłym miesiącu, kiedy głośny wyścig w Gruzji zbliża się do spływ.

Ale partia nie działała zgodnie z oczekiwaniami w połowie roku, co historycznie służy jako nagana partii w Białym Domu. Wcześniejsze prognozy przewidywały, że Republikanie uzyskają przewagę w Izbie co najmniej 10 mandatów i aż 30, ale do środy okazało się, że większość będzie cienka jak brzytwa, być może tylko o kilka mandatów.

To może dać Demokratom szansę na odebranie głosów republikanom, aby kontynuować realizację programu Bidena lub pomóc im w blokowaniu ustawodawstwa forsowanego przez republikańskiego reprezentanta Kevina McCarthy’ego, człowieka, którego powszechnie oczekuje się, że zostanie następnym przewodniczącym Izby Reprezentantów, który będzie miał władzę nad tym, jakie projekty ustaw udaj się do Izby na głosowanie.

Droga McCarthy’ego do stanowiska mówcy może być skomplikowana przez szczuplejszą republikańską większość, ponieważ niektórzy skrajnie prawicowi członkowie otwarcie wzywają do alternatywnego kandydata bardziej zgodnego z populistycznym programem byłego prezydenta Donalda Trumpa „America First”, jednocześnie krytykując własne prognozy McCarthy’ego dotyczące głośne zwycięstwo.

„Słuchaj, powiedziano nam, że będziemy mieli niesamowitą, niesamowitą falę” – powiedział republikanin Andy Biggs z Arizony, przywódca konserwatywnego klubu House Freedom Caucus, w internetowym programie streamingowym.

Historia jest kontynuowana pod reklamą

„Gdyby tak było” – z marginesem 20, 30 lub 40 miejsc – powiedziałbyś: „No dobrze, Kevin jest przypuszczalnie kandydatem Republikanów na mówcę”. Ale myślę, że musimy przeprowadzić poważną dyskusję.”

Click to play video: 'U.S. midterms: Biden says House results ‘close’, reflects on possible Republican control'3:22 W połowie semestru w USA: Biden mówi, że wyniki House’u są bliskie, odzwierciedla możliwą kontrolę Republikanów

Demokraci nie zdołają powstrzymać wysiłków republikanów, by zbadać administrację Bidena. Partia obiecała wszcząć kongresowe śledztwa w sprawie postępowania prezydenta z COVID-19, wycofania się z Afganistanu, bezpieczeństwa na południowej granicy, a nawet rodziny Bidena. Niektórzy skrajni członkowie otwarcie wezwali do procedury impeachmentu przeciwko Bidenowi i członkom jego administracji, w tym prokuratorowi generalnemu Merrickowi Garlandowi.

„Powodzenia na ostatnim roku, jak mawiał mój trener”, zachichotał Biden, zapytany o te potencjalne śledztwa.

Modne teraz

Republikanie mogą również wykorzystać nadchodzące głosowania, aby podnieść limit zadłużenia kraju lub ustawić finansowanie rządowe jako dźwignię, aby przeforsować swoje priorytety legislacyjne, co może wywołać kryzys finansowy lub zamknięcie rządu – koszmarne scenariusze dla Białego Domu, którego zadaniem jest walka z inflacją i kruchą gospodarką.

Historia jest kontynuowana pod reklamą

Biden obiecał kontynuować prace nad ustawodawstwem, dodając, że ma nadzieję, że Republikanie w Kongresie zrobią to samo. Ale nakreślił linię w sprawie wszelkich przepisów republikanów „które pogorszą inflację”, w tym obniżek podatków dla bogatych Amerykanów i korporacji oraz wysiłków na rzecz zmniejszenia pomocy dla Click to play video: 'U.S. midterms: Georgia heads to runoff election for crucial Senate seat after no clear winner'Ukrainy lub w inny sposób osłabić politykę zagraniczną Ameryki.

„Nie zmienię niczego w żaden fundamentalny sposób” – powiedział, odnosząc się do swojego programu, jednocześnie odrzucając obietnice republikańskiej kampanii wyborczej, czy kontynuować pomoc w zakresie ubezpieczeń społecznych i opieki medycznej dla seniorów i Amerykanów o niskich dochodach. Prezydent dodał, że spodziewa się spotkania z McCarthy „wkrótce”. Obaj mieli mroźny związek i rzadko spotykali się razem, odkąd Biden objął urząd.

Click to play video: 'U.S. midterms: Georgia heads to runoff election for crucial Senate seat after no clear winner'3:40 w połowie kadencji w USA: Gruzja zmierza do drugiej tury wyborów o kluczowe miejsce w Senacie bez wyraźnego zwycięzcy

Oczekuje się, że Senat pozostanie prawie równo podzielony, niezależnie od tego, co dzieje się w Gruzji, gdzie ani demokratyczny senator Raphael Warnock, ani jego republikański przeciwnik Herschel Walker nie zdobyli więcej niż 50 procent głosów. Warnock wyprzedził Walkera w końcowej liczbie głosów, sugerując, że może utrzymać się na gorącym miejscu.

Historia jest kontynuowana pod reklamą

Demokraci odnieśli wielkie zwycięstwo w Pensylwanii, gdzie John Fetterman o włos pokonał republikanina i znanego doktora Mehmeta Oza, zmieniając miejsce z czerwonego na niebieski. Fetterman zastąpi ustępującego republikańskiego senatora Pata Toomeya.

Ale Republikanie mogliby odwdzięczyć się w stanie Nevada, gdzie Adam Laxalt prowadził o trzy punkty nad urzędującą senatorką Demokratów Catherine Cortez Masto. Wyścig nie został jeszcze ogłoszony przez The Associated Press od środy po południu.

Kolejny wyścig, który jeszcze nie został nazwany, w Arizonie, zobaczył obecnego demokratycznego senatora Marka Kelly’ego, który przewodził Republikańskim Blake Masters, który był jednym z najgorętszych zwolenników Trumpa i jego fałszywych twierdzeń o oszustwach wyborczych.

Kilku gubernatorów Demokratów również odpierało wyzwania popieranych przez Trumpa republikanów, w tym w Michigan, Nowym Jorku, Pensylwanii i Wisconsin.

Demokraci prowadzili również w niektórych głośnych wyścigach, które pozostawały zbyt bliskie zwycięstwa, w tym w Oregonie i Arizonie. Kandydat Republikanów na gubernatora w Arizonie, Kari Lake, był jednym z najgłośniejszych przeciwników wyborów podczas kampanii w połowie kadencji i budził wątpliwości co do powolnego liczenia głosów w stanie.

Biden, który wielokrotnie ostrzegał, że sama demokracja jest na głosowaniu, wskazując na odrzucających wybory kandydatów z Partii Republikańskiej, powiedział w środę, że wyniki pokazują, że wyborcy odrzucili te starania.

Historia jest kontynuowana pod reklamą

„Nasza demokracja została przetestowana w ostatnich latach, ale swoimi głosami naród amerykański przemówił i po raz kolejny udowodnił, że demokracja jest tym, kim jesteśmy” – powiedział.

Click to play video: 'U.S. midterms: Biden appears to signal no change in plans to run for re-election'1:57 w połowie kadencji w USA: Biden wydaje się sygnalizować brak zmian w planach ubiegania się o reelekcję

Dodał, że wyniki nie zmienią jego planów ubiegania się o reelekcję w 2024 roku. Trump obiecał, że w przyszły wtorek wyda „wielkie ogłoszenie”, które ma ogłosić własną kandydaturę na reelekcję.

„Nie spieszy mi się w ten czy inny sposób, aby dokonać takiego osądu – dzisiaj, jutro lub kiedykolwiek – bez względu na to, co zrobi mój poprzednik” – powiedział Biden, przewidując, że podejmie decyzję w przyszłym roku.

Poproszony później o udzielenie odpowiedzi wyborcom, a nawet członkom własnej partii, którzy twierdzą, że nie chcą, aby Biden ponownie wystartował, odpowiedział po prostu: „Patrz na mnie”.

Więcej w przyszłości…

Historia jest kontynuowana pod reklamą

6:21 Podsumowanie wyników wyborów śródokresowych w USA

Leave a Comment