Blatter mówi, że wybór Kataru na gospodarza Mistrzostw Świata był „błędem”

GENEWA –

Wybór Kataru na gospodarza Mistrzostw Świata był błędem 12 lat temu, powiedział we wtorek prezydent FIFA, Sepp Blatter, ponownie powołując się na spotkanie Nicolasa Sarkozy’ego i Michela Platiniego, którzy mieli wpływ na kluczowe głosy.

86-letni Blatter rozmawiał ze szwajcarską grupą prasową Tamedia w swoim pierwszym poważnym wywiadzie od czasu, gdy w lipcu został uniewinniony z Platini za wykroczenie finansowe w FIFA po procesie w federalnym sądzie karnym.

„To kraj, który jest za mały” – powiedział Blatter o Katarze, najmniejszym gospodarzu pod względem wielkości od turnieju w 1954 roku w Szwajcarii. “Piłka nożna i mistrzostwa świata są na to za duże.”

32 drużyny rozegrają 64 mecze na ośmiu stadionach w mieście Doha i jego okolicach, które od 2010 r. zostało przekształcone przez ogromne projekty budowlane, przygotowujące do Mistrzostw Świata.

Igrzyska rozpoczną się 20 listopada, a około 1,2 miliona międzynarodowych gości ma przybyć do Kataru podczas Mistrzostw Świata. Mając ograniczoną liczbę miejsc noclegowych w kraju przyjmującym, niektórzy będą dojeżdżać z sąsiednich stanów.

„To był zły wybór. Byłem za to odpowiedzialny jako prezydent” – powiedział Blatter, który od dawna twierdzi, że głosował na Stany Zjednoczone. Jego oferta została pokonana przez Katar w ostatniej rundzie konkursu pięciu kandydatów na gospodarza w 2022 roku.

Stało się częścią tradycji FIFA, że spodziewane zwycięstwo Stanów Zjednoczonych przybliżyło się do Kataru na spotkaniu zorganizowanym przez Sarkozy’ego w Paryżu na tydzień przed głosowaniem komitetu wykonawczego FIFA 2 grudnia 2010 roku.

Francuski piłkarz Platini, ówczesny prezes europejskiego organu piłkarskiego UEFA i wiceprezes FIFA, został zaproszony przez ówczesnego prezydenta stanu Sarkozy do swojej oficjalnej rezydencji. Był tam również książę koronny Kataru, obecnie emir, szejk Tamim bin Hamad Al Thani.

Blatter we wtorek powtórzył swoje twierdzenie, że Sarkozy wywierał presję na Platiniego, i ponownie przekazał swoją wersję rozmowy telefonicznej wykonanej przez Platiniego po spotkaniu w Paryżu, że plan głosowania na Mistrzostwach Świata uległ zmianie.

„Dzięki czterem głosom Platiniego i jego drużyny (UEFA) Mistrzostwa Świata powędrowały do ​​Kataru, a nie do Stanów Zjednoczonych. To prawda” – powiedział Blatter o wyniku głosowania 14-8.

W komentarzach do Associated Press w 2015 r. Platini szeroko potwierdził znaczenie tego spotkania w Paryżu.

„Sarkozy nigdy nie prosił mnie, abym głosował na Katar, ale wiedziałem, co byłoby dobre”, powiedział Platini reporterowi AP w Zurychu siedem lat temu. Przyznał, że „mógł powiedzieć” amerykańskim urzędnikom, że będzie głosował na ich ofertę w 2022 r.

Blatter nie odniósł się konkretnie do krytyki Kataru w kwestiach pracowniczych i praw człowieka od 2010 r.

Jednak zastanawiał się, dlaczego jego następca na stanowisku prezydenta FIFA, Gianni Infantino, zamieszkał w Katarze przynajmniej przez ostatni rok.

Blatter odnotował rosnące apele grup praw i kilku federacji członkowskich FIFA, w tym USA i Anglii, o utworzenie funduszu odszkodowawczego dla rodzin pracowników, którzy zmarli lub odnieśli obrażenia. Rząd Kataru oparł się wezwaniom i określił je jako „chwyt reklamowy”.

„Co może powiedzieć FIFA, jeśli jej prezydent płynie na tym samym wózku co Katar?” Blatter powiedział, że Infantino zdecydował się zamieszkać w Doha.

FIFA nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz do wywiadu.

Blatter, który pojechał do Moskwy podczas Mistrzostw Świata 2018 jako gość Rosji, podczas gdy on i Platini zostali zawieszeni przez FIFA w piłce nożnej, powiedział dziennikarzom szwajcarskiej gazety, że w nadchodzących tygodniach będzie oglądał mecze w telewizji w swoim mieszkaniu w Zurychu.

Leave a Comment