Burza tropikalna Nicole wymusza ewakuację na Bahamach na Florydzie

MIAMI –

Burza tropikalna Nicole zmusiła ludzi do opuszczenia domów na Bahamach i zagroziła, że ​​w środę przerodzi się w rzadki listopadowy huragan na Florydzie, zamykając lotniska i Disney World, a także skłaniając do nakazów ewakuacji, które obejmowały klub Mar-a-Lago byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Setki ludzi szukało schronienia na północno-zachodnich Bahamach przed zbliżającym się sztormem, który zdążył już rozlać wodę morską na drogi na wyspie Hutchinson w hrabstwie Martin na Florydzie.

Amerykańskie Narodowe Centrum Huragan poinformowało, że centrum rozległej burzy wylądowało na Wielkim Abaco z szacowanym maksymalnym wiatrem utrzymującym się z prędkością 70 mil na godzinę.

„Przewidujemy, że stanie się huraganem, gdy zbliży się do północno-zachodnich Bahamów i pozostanie huraganem, gdy zbliży się do wschodniego wybrzeża Florydy”, powiedział w środę Daniel Brown, starszy specjalista od huraganów w National Hurricane Center z siedzibą w Miami. Nicole jest pierwszą burzą, która nawiedziła Bahamy od czasu huraganu Dorian, burzy kategorii 5, która zniszczyła archipelag w 2019 r., zanim uderzyła w zmęczoną burzą Florydę.

Na Bahamach urzędnicy powiedzieli, że ponad 520 osób przebywało w ponad dwóch tuzinach schronisk. Na wyspie Abaco zgłoszono powodzie i przerwy w dostawie prądu.

„Prosimy ludzi, aby przyjęli to (poważnie)” – powiedziała Andrea Newbold z Działu Zarządzania Katastrofami dla Opieki Społecznej. “Nie czekaj do ostatniej chwili.”

Mieszkańcom kilku hrabstw Florydy – Flagler, Palm Beach, Martin i Volusia – nakazano ewakuację z wysp barierowych, nisko położonych obszarów i przyczep kempingowych.

Mar-a-Lago, klub i dom Trumpa, znajduje się w jednej z tych stref ewakuacyjnych, zbudowanej około ćwierć mili w głąb lądu od oceanu. Główne budynki znajdują się na niewielkim wzniesieniu o wysokości około 4,6 metra nad poziomem morza, a nieruchomość przetrwała wiele silniejszych huraganów, odkąd została zbudowana prawie sto lat temu. Biuro ochrony ośrodka rozłączyło się w środę, gdy reporter Associated Press zapytał, czy klub jest ewakuowany.

Nie ma kary za zignorowanie nakazu ewakuacji, ale ekipy ratownicze nie zareagują, jeśli narazi to ich członków na ryzyko.

Disney World i powiązane parki rozrywki ogłosiły, że zostaną zamknięte wcześnie w środę wieczorem i prawdopodobnie nie zostaną ponownie otwarte zgodnie z planem w czwartek.

Międzynarodowy port lotniczy Palm Beach został zamknięty w środę rano, a międzynarodowy port lotniczy Daytona Beach poinformował, że przestanie działać o 12:30. Międzynarodowy port lotniczy Orlando, siódmy najbardziej ruchliwy w USA, ma zostać zamknięty o 16.00 w środę. Dalej na południe urzędnicy powiedzieli, że międzynarodowe lotnisko Fort Lauderdale-Hollywood i międzynarodowe lotnisko Miami doświadczyły pewnych opóźnień i odwołań lotów, ale oba planowano pozostać otwarte.

Na konferencji prasowej w Tallahassee gubernator Ron DeSantis powiedział, że wiatry są największym problemem i mogą wystąpić znaczące przerwy w dostawie prądu, ale 16 000 liniowych było w gotowości, aby przywrócić zasilanie, a także 600 gwardzistów i siedem zespołów poszukiwawczo-ratowniczych. „To będzie miało wpływ na ogromne obszary stanu Floryda przez cały dzień” – powiedział DeSantis o spodziewanym lądowaniu burzy.

Prawie dwa tuziny okręgów szkolnych zamykały szkoły z powodu burzy, a na wschodnim wybrzeżu Florydy otwarto 15 schronów, powiedział gubernator.

Dyrektor Departamentu Zarządzania Kryzysowego na Florydzie, Kevin Guthrie, powiedział, że Floridianie powinni spodziewać się możliwych tornad, prądów rozrywających i gwałtownych powodzi.

Premier Bahamów Philip Brave Davis, który jest na szczycie klimatycznym ONZ COP27, powiedział, że zmobilizował wszystkie zasoby rządowe.

„Zawsze zdarzały się burze, ale gdy planeta ociepla się z powodu emisji dwutlenku węgla, burze przybierają na sile i częstotliwości” – powiedział. „Dla mieszkańców Wielkiej Bahamy i Abaco wiem, że szczególnie trudno jest stawić czoła kolejnej burzy” – powiedział Davis, odnosząc się do wysp, które najmocniej uderzył w Doriana.

O 11:55 burza przeszła około 185 mil (300 kilometrów) na wschód od West Palm Beach na Florydzie i poruszała się na zachód z prędkością 12 mil na godzinę (19 km/h).

Wiatry o sile tropikalnych sztormów rozciągały się na odległość 460 mil (740 km) od centrum w niektórych kierunkach.

Może nasilać się w rzadki listopadowy huragan przed uderzeniem na Florydę, gdzie tylko dwa z nich wylądowały od czasu rozpoczęcia prowadzenia dokumentacji w 1853 r. – huragan Yankee z 1935 r. i huragan Kate w 1985 r.

Nowe ostrzeżenia i zegarki wydano dla wielu części Florydy, w tym dla południowo-zachodniego wybrzeża Zatoki Perskiej, które zostało zniszczone przez huragan Ian, który uderzył jako sztorm kategorii 4 28 września. Burza zniszczyła domy i uszkodziła uprawy, w tym gaje pomarańczowe, na całej państwo.

Ian smagał dużą część środkowego regionu Florydy silnymi opadami deszczu, powodując powodzie, z którymi wielu mieszkańców wciąż ma do czynienia, gdy zbliża się Nicole.

Na Florydzie „połączenie niebezpiecznego przypływu sztormowego i przypływu spowoduje, że zwykle suche obszary w pobliżu wybrzeża zostaną zalane przez podnoszące się wody, które przesuwają się w głąb lądu z linii brzegowej”, powiedział doradca centrum huraganów.

Specjalista od huraganów Brown powiedział, że burza dotknie dużą część stanu.

„Ponieważ system jest tak duży, tak naprawdę prawie całe wschodnie wybrzeże Florydy z wyjątkiem skrajnie południowo-wschodniej części i Keys będzie odbierane przez tropikalne wiatry o sile sztormowej” – powiedział.

Oczekuje się, że burza przeniesie się w czwartek przez środkową i północną Florydę do południowej Georgii, podają prognozy. Przewidywano, że w piątek przeniesie się przez Karoliny.

„Będziemy zajmować się opadami deszczu w późniejszym tygodniu w częściach południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych i południowych Appalachów, gdzie mogą wystąpić powodzie, gwałtowne powodzie z tymi opadami” – powiedział Brown.

W środę w środę prezydent Joe Biden ogłosił stan wyjątkowy na Florydzie i zarządził pomoc federalną w celu uzupełnienia stanowych, plemiennych i lokalnych wysiłków reagowania na zbliżającą się burzę. Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego nadal odpowiada potrzebującym z powodu huraganu Ian.

——

Coto zgłosił się z San Juan w Portoryko. Reporterzy Associated Press Zeke Miller z Waszyngtonu i Terry Spencer z Fort Lauderdale na Florydzie przyczynili się do powstania tego raportu.

Leave a Comment