Były trener piłki nożnej BC, Bob Birarda, spędzi 16 miesięcy w więzieniu za przestępstwa seksualne

Vancouver –

Sędzia sądu okręgowego skazał byłego trenera piłki nożnej na prawie 16 miesięcy więzienia za przestępstwa seksualne, które „niezmiernie skrzywdziły” cztery nastoletnie zawodniczki.

Sędzia Deanne Gaffar powiedziała, że ​​Bob Birarda, były trener Vancouver Whitecaps i Soccer Canada, naruszył „integralność seksualną” czterech zawodników, z których trzech miało mniej niż 18 lat w czasie przestępstw, które miały miejsce w latach 1988-2008.

Gaffar wymierzył Birarda karę dwóch lat mniej dziennie w środę. Ma spędzić 15 miesięcy i 29 dni w więzieniu, a pozostałe osiem miesięcy kary będzie odbywał pod szeregiem warunków, w tym w areszcie domowym.

Sędzia zauważył, że możliwe jest wcześniejsze zwolnienie Birardy, po którym będzie odbywał karę warunkową.

Birarda, lat 55, który mieszka ze swoją żoną od 29 lat, przyznał się w lutym do winy za trzy przypadki napaści na tle seksualnym i jeden przypadek kontaktu seksualnego z nastolatkami.

Jego wczesne przyznanie się do winy było czynnikiem łagodzącym w jego wyroku, podczas gdy leżący u podstaw „nierównowaga sił”, w której ofiary Birardy były zmuszone kierować jego postępowaniem, był elementem obciążającym, powiedział Gaffar w sądzie w North Vancouver.

Każda z ofiar była utalentowanymi i zdeterminowanymi sportowcami, którzy chcieli grać w piłkę nożną na wysokim poziomie przed przestępstwami Birardy, powiedział w środę sędzia.

Były trener miał zaufanie do ofiar, które obawiały się, że odrzucenie jego zainteresowania zaszkodzi ich karierze piłkarskiej, powiedział Gaffar.

Birarda wcześniej przeczytał przeprosiny ofiarom i wszystkim innym, o których powiedział, że zawiódł, w tym swojej rodzinie, mówiąc, że nie ma usprawiedliwienia ani usprawiedliwienia dla jego działań.

Na przesłuchaniu w przededniu tej jesieni powiedział, że był przepełniony „najgłębszym wstydem” za przestępstwa seksualne, które obejmowały seks z zawodnikiem, gdy był jej trenerem we wczesnych latach 20., po ściganie 17-letniego zawodnika kiedy miał 40 lat.

W tym drugim przypadku Gaffar powiedział, że dziewczyna uczęszczała do akademii piłkarskiej Birardy w wieku 11-14 lat, a do 2007 roku 17-latek został wybrany jako kandydat do kobiecej drużyny Vancouver Whitecaps, w której trenował. Mniej więcej w tym czasie komunikacja Birardy z nią „przekształciła się”, powiedział sędzia, według wzoru podobnego do jego poprzednich wykroczeń. Wysłał wiadomości, w których powiedział dziewczynie, że rzuciła na niego „zaklęcie” i „sprawiała”, że się w niej zakochał.

Kobieta rzuciła piłkę nożną w swoje 18. urodziny, powiedział Gaffar.

Prawnik Birardy, Bill Smart, domagał się kary ośmiu miesięcy pozbawienia wolności, podczas gdy Korona zalecała karę dwóch lat mniej dziennie.

Gaffar zastosował się do sugestii Korony co do surowszego wyroku, mówiąc, że ofiary Birardy doświadczyły lęku, zwątpienia w siebie, a w niektórych przypadkach depresji aż do dorosłości, a jego zachowanie wpłynęło na ich zdolność do zaufania innym.

Birarda krótko ukrył głowę w dłoniach, gdy sędzia opisał wpływ jego zachowania na jedną z ofiar, mówiąc, że kobieta wskazała „ona się go boi”.

Istnieją również znaczące okoliczności łagodzące, powiedział Gaffar, w tym wczesne przyznanie się Birarda do winy, co oznaczało, że ofiary nie musiały ponownie przeżywać swoich doświadczeń podczas składania zeznań, oraz jego demonstracja „głębokiej osobistej winy”.

Birarda otrzymała poradę, aby poradzić sobie z „obrzydzeniem i wyrzutami sumienia”, jakie odczuwa z powodu swojego postępowania, powiedziała Gaffar, dodając, że akceptuje wnioski z dwóch ocen psychologicznych, które wykazały, że ryzyko ponownego popełnienia przestępstwa jest niskie

.Dorastając, Birarda doświadczył przemocy w rodzinie, której dopuszczał się jego ojciec, i był świadkiem tego, jak jego matka i rodzeństwo doświadczali tego samego, zauważył Gaffar.

Birarda była wykorzystywana seksualnie przez członka rodziny, gdy miał 10 lub 11 lat, a później przez starszego pływaka, gdy brał udział w zawodach pływackich.

Od 2008 do 2019 roku doświadczał okresowych myśli samobójczych, a w 2019 roku został przyjęty do szpitala na kilka dni z powodu myśli samobójczych.

Gaffar zauważył, że sprawa przyciągnęła uwagę opinii publicznej, a piętno przestępstw może być postrzegane jako forma kary, oprócz kary pozbawienia wolności.

Sędzia powiedział, że prawnik Birardy argumentował, że niedawna decyzja Sądu Najwyższego Kanady wymagająca podwyższenia wyroków za przestępstwa seksualne wobec dzieci i młodzieży nie dotyczy przestępstw historycznych, a Birarda poniósł dziś bardziej surowe konsekwencje niż miałby w czasie tych incydentów.

Ale Gaffar nie przyjął tego argumentu przy ustalaniu wyroku Birardy, twierdząc, że decyzja sądu najwyższego ma zastosowanie i stanowi „wezwanie do wyjaśnienia”, aby właściwie odzwierciedlić wagę takich przestępstw i moralną winę przestępcy.

Powiedziała, że ​​w ciągu lat od przestępstw popełnionych przez Birardę nastąpiła zmiana społeczna w postrzeganiu napaści na tle seksualnym, a orzeczenie sądu najwyższego odzwierciedla bardziej nowoczesne rozumienie, które wymaga większej uwagi na konsekwencje psychologiczne.

Po zwolnieniu z więzienia Birarda spędzi cztery miesiące w areszcie domowym, potem cztery miesiące pod godziną policyjną od 20:00 do 6:00, po czym nastąpi trzyletni okres próbny.

Inne warunki obejmują brak kontaktu z czterema ofiarami i nie wolno mu przebywać w pobliżu żadnej kobiety poniżej 18 roku życia, z kilkoma określonymi wyjątkami.

Warunki nie obejmowały całkowitego zakazu coachingu.

Raczej nie wolno mu angażować się w coaching lub wolontariat z udziałem kobiet poniżej 18 roku życia bez wcześniejszej pisemnej zgody.

Birarda został zakuty w kajdanki i wyprowadzony z sali sądowej po tym, jak sędzia skończył określać warunki jego wyroku.

Gaffar powiedział, że musi zostać wyznaczona kolejna data, na którą jego obrońca i Korona będą się zwracać, jeśli zostanie umieszczony w rejestrze informacji o przestępcach seksualnych.

Ten raport The Canadian Press został po raz pierwszy opublikowany 2 listopada 2022 r.

Były trener kobiet Whitecaps, Bob Birarda, wszedł dziś rano do sądu, gdzie właśnie dowiedział się, jaki jest jego wyrok: 16 miesięcy więzienia, a następnie 8 miesięcy areszt domowy i 3 lata w zawieszeniu. Przyznał się do 4 zarzutów napaści na tle seksualnym i kontaktu seksualnego z byłymi graczami pic.twitter.com/PWdmhcwu6C

— Shannon Paterson (@ctv_shannon) 2 listopada 2022

Leave a Comment