Duński nastolatek Rune oszałamia Djokovica, aby wygrać Paris Masters

PARYŻ –

Nierozstawiony duński nastolatek Holger Rune dokonał oszałamiającego powrotu, aby zapewnić sobie największe zwycięstwo w swojej karierze, pokonując Novaka Djokovica 3-6, 6-3, 7-5 w niedzielnym finale Paris Masters.

Rune odmówił Djokovicowi zdobycia rekordowego 39. tytułu Masters.

19-letni Rune, który jest przyjacielem i byłym juniorem w deblu czołowego Carlosa Alcaraza, zagrał sześć breakpointów, serwując do meczu.

Djokovic uratował jeden punkt meczowy, gdy Rune zawiódł podwójnie. Ale śmiały Duńczyk wykorzystał swoją szansę w następnym, uderzając forhendem w stopy Djokovica, że ​​mógł tylko wrócić do siatki z woleja.

„To dla mnie wszystko, doskonały sposób na zakończenie tygodnia” – powiedział Rune. “To przywilej dzielić dwór z Novakiem.”

Rune, który jest w tym samym wieku co mistrz US Open, Alcaraz, poślizgnął się na plecach z niedowierzaniem po zdobyciu pierwszego tytułu Masters. Wstał i wyglądał na bliski łez, gdy zatopił głowę w dłoniach, a następnie uniósł obie pięści w powietrze, aby uczcić niezwykły tydzień, w którym pokonał pięciu najlepszych przeciwników z dziesiątki z rzędu. Ta seria pojawiła się dopiero po tym, jak zaoszczędził trzy punkty meczowe w pierwszej rundzie przeciwko trzykrotnemu zwycięzcy major Stanowi Wawrinka.

Djokovic, który przegapił rekordowy, siódmy tytuł Paris Masters, przytulił go ciepło w sieci.

„Czuję się wyczerpany. To był niesamowity turniej” – powiedział Rune. „Mam tyle szacunku dla tego, co zrobił (Djokovic)” – powiedział Rune. „Jestem z siebie taki dumny, że jeszcze do mnie nie dotarło. Ostatni mecz był jednym z najbardziej stresujących w moim tenisowym życiu”.

Jego osiągnięcie jest równe

Te zwycięstwa nastąpiły po ekscytującym zwycięstwie w pierwszej rundzie, w którym uratował trzy punkty meczowe przeciwko Stanowi Wawrinka,

Djokovic wyglądał na gotowy do rejsu po 91. tytuł w karierze.

Szósty rozstawiony Serb zakończył pierwszego seta z miłością trzymającą serwis, a następnie przegrał Rune 0-40 w meczu otwarcia drugiego seta.

Rune uratował trzy break pointy i machał rękami, by rozkręcić tłum. Odpowiedzieli pieśniami „Holger, Holger”.

Djokovic zaoferował swój pierwszy breakpoint na 30-40 w następnej grze i został złamany, gdy uderzył luźnym forhendem w bok. Rune przejął kontrolę i wygrał drugiego seta z własnym uściskiem miłości.

Ale Rune po raz kolejny stracił 0-40, tym razem w czwartej partii rozstrzygającej. Uratował jeden breakpoint asem, ale popełnił podwójny błąd podczas następnego serwisu, gdy Djokovic złamał się na prowadzenie 3-1, ponownie patrząc na komendę.

Mecz odwrócił się, gdy Djokovic przegapił rutynowe uderzenie w siatkę w punkcie gry, aby uzyskać przewagę 4-1, a Rune pokazał niesamowity refleks, aby wrócić z woleja do zwycięzcy.

To pozwoliło Rune’owi wrócić do rywalizacji, a on wyłamał się z dobrego forhendu z poprzecznego kortu. Djokovic następnie miał masaż na lewym udzie podczas zmiany i zaczął się denerwować, protestując z zespołem.

Wyglądający na zmęczonego Djokovic wykonał długi bekhend w 11. grze, przegrywając 30-40, a Rune złamał go ponownie, by służyć w meczu przy 6-5.

To jeszcze nie koniec. Rzadko jest z Djokovic.

Wykorzystał swoje doświadczenie jako 21-krotny zwycięzca Wielkiego Szlema w singlu, by wycisnąć na Rune’a 12. mecz, który trwał prawie 20 minut, ale Rune trzymał nerwy na wodzy, by zdobyć trzeci tytuł w tym roku i swoją kwitnącą karierę.

Rune wejdzie do pierwszej dziesiątki w poniedziałek, gdzie dołączy do Alcaraz, który jest najmłodszym człowiekiem prowadzącym skomputeryzowane rankingi ATP od początku ich istnienia w 1973 roku.

„Czuję się cudownie, szczerze mówiąc, to najlepsze uczucie” – powiedział Rune. „Gdybyś powiedział mi cztery tygodnie temu, znalazłbym się w pierwszej dziesiątce „Powiedziałbym: „Co, przepraszam?” Teraz jestem tutaj i jestem bardzo dumny.”