Federalni organizują uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod fabrykę szczepionek mRNA firmy Moderna w rejonie Montrealu

Nowa fabryka szczepionek mRNA, budowana przez Moderna w pobliżu Montrealu, pomoże zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne Kanady w obliczu kolejnych pandemii, których oczekuje się w nadchodzących dziesięcioleciach, powiedział w poniedziałek premier Justin Trudeau.

Trudeau wziął udział w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod nowy obiekt w Laval, Que., przez firmę biotechnologiczną z Massachusetts. Założył hełm i kamizelkę odblaskową, gdy zwiedzał teren, na którym trwają prace przygotowawcze i fundamentowe.

Oczekuje się, że fabryka zostanie ukończona najwcześniej w 2024 r. i będzie produkować 100 milionów dawek szczepionek mRNA rocznie. Będzie produkować szczepionki przeciwko COVID-19 i innym wirusom układu oddechowego, w tym grypie i syncytialnemu wirusowi oddechowemu lub RSV.

Premier powiedział dziennikarzom, że pandemia COVID-19 pobudziła rozmowy o tym, „jak sprawić, by Kanada znów była w stanie odpowiedzieć nie tylko na własne potrzeby, ale także pomóc prowadzić świat w czasach niepewności i potencjalnie większej pandemie w nadchodzących dziesięcioleciach.”

Towarzyszyło mu kilku polityków prowincjonalnych i federalnych, w tym federalny minister innowacji Francois-Philippe Champagne i burmistrz Laval Stephane Boyer. Trudeau powiedział dziennikarzom, że nowa fabryka Moderny stanowi inwestycję w bezpieczeństwo opieki zdrowotnej Kanadyjczyków, a także w ekosystem badawczy, który zapewni dobre miejsca pracy w nadchodzących latach.

Stephen Hoge, prezes Moderny, powiedział, że Quebec został wybrany na obiekt po części ze względu na „silne otoczenie regulacyjne” i wykwalifikowaną siłę roboczą.

Moderna, dodał Hoge, bada dziesiątki leków, w tym te przeznaczone do walki z rakiem i rzadkimi chorobami metabolicznymi. „Nasza technologia ma niesamowity potencjał w leczeniu raka” – powiedział, dodając, że firma czeka na wyniki wczesnych badań klinicznych.

Champagne powiedział, że Kanada zobowiązała się do zakupu pewnej liczby szczepionek z fabryki w ramach siedmioletniej umowy, ale nie podał dokładnej liczby. Powiedział, że rząd federalny nie zainwestował w sam obiekt.

Fabryka, dodał Champagne, zatrudniłaby setki osób podczas budowy i „ponad 200 osób” po otwarciu.

Ten raport The Canadian Press został po raz pierwszy opublikowany 7 listopada 2022 r.

Leave a Comment