John Fetterman pokonuje Dr. Oza w wyścigu Senatu USA w Pensylwanii

HARRISBURG, Pensylwania –

Demokrata John Fetterman wygrał kluczowy wyścig Pensylwanii do Senatu Stanów Zjednoczonych, odwracając miejsce zajmowane przez Republikanów, gdy dochodził do siebie po udarze podczas kampanii bez kajdanek i dając Demokratom nadzieję, że mogą zachować kontrolę nad ściśle podzieloną izbą, aby wzmocnić agendę prezydenta Joe Bidena na dwoje więcej lat.

Fetterman, wysoki i prosty gubernator Pensylwanii, który stał się postępowym bohaterem jako burmistrz uciskanego stalowego miasta, pokonał dr Mehmeta Oza, gładko mówiącego i bogatego chirurga serca, celebrytę, który właśnie przeniósł się na prezydenckie pole bitwy kandydować do Senatu.

Fetterman przypisał swoją strategię kampanii „każdy hrabstwo, każdy głos”, w której wytatuowany i noszący bluzę kandydat starał się sprowadzić Partię Demokratyczną z powrotem na obszary zamieszkane głównie przez białą klasę robotniczą, które coraz bardziej ją odrzucały, nawet gdy działał na postępowej platformie .

„I dokładnie tak się stało” – powiedział 53-letni Fetterman do wiwatującego tłumu na początku środy na sali koncertowej w Pittsburghu. „Zacięliśmy je. Utrzymaliśmy linię. Nigdy nie spodziewałem się, że zmienimy kolor tych czerwonych hrabstw na niebieski, ale zrobiliśmy to, co trzeba było zrobić i rozmawialiśmy w każdym z tych hrabstw”.

Fetterman spędził większość kampanii na odpieraniu ataków Oza, które kwestionowały, czy był uczciwy w kwestii skutków udaru i czy był w stanie służyć.

Przysiągł, że będzie „51. głosem” Demokratów w uchwaleniu fundamentalnych przepisów chroniących prawa do aborcji, opieki zdrowotnej, małżeństw osób tej samej płci, związków i głosowania, a także podniesienia płacy minimalnej.

Fetterman przyrównał udar mózgu 13 maja – który uniemożliwił mu płynne mówienie i szybkie przetwarzanie wypowiedzi mówionych na znaczenie, powszechny efekt zwany zaburzeniem przetwarzania słuchowego – do powalenia i przyjęcia tego jako misji kampanii.

Pobiegł dla „każdego, kto kiedykolwiek został powalony, który wstał”, powiedział tłumowi. „Ten wyścig jest o przyszłość każdej społeczności w Pensylwanii, o każde małe miasteczko lub osobę, która czuła się pozostawiona, o każdą utraconą pracę, o każdą fabrykę, która kiedykolwiek została zamknięta i o każdą osobę, która ciężko pracowała, ale nigdy nie robiła postępów ”

Fetterman mówił płynnie wcześnie w środę, ale wymagał podpisów zamkniętych podczas wywiadów w mediach, a dwa tygodnie temu podczas samotnej debaty między mężczyznami. Odwrócił się w skalistym występie, w którym walczył o dokończenie zdań, pomieszanie słów i podsycanie obawy w swojej grupie, że to skazało na wyścig.

Aby podkreślić znaczenie wyścigu, Biden prowadził kampanię w Pensylwanii dla Fettermana trzy razy w ciągu ostatnich trzech tygodni, podczas gdy były prezydent Donald Trump również przybył, aby zorganizować wiec dla Oza, jego popieranego kandydata.

W krótkich uwagach do tłumu podczas wieczoru wyborczego w centrum fitness na przedmieściach Filadelfii Oz podziękował kibicom i emanował optymizmem.

„Kiedy policzymy wszystkie karty do głosowania, wierzymy, że wygramy ten wyścig” – powiedział Oz radosnemu tłumowi pod koniec wtorku. Nie poddał się od wczesnej środy.

Oz niósł ciężki bagaż, w tym właśnie przeniósł się ze swojej rezydencji w New Jersey i ledwo wygrał prawybory, w których przeciwnicy rzucili go jako nieuchwytnego hollywoodzkiego liberała.

Przez cały czas Oz — nowicjusz polityczny bez korzeni w polityce Pensylwanii — miał trudności z nawiązaniem kontaktu z niektórymi republikańskimi wyborcami, w tym z tymi, którzy uważali, że jest zbyt blisko Trumpa, zbyt liberalny lub zbyt nieautentyczny.

Fetterman wygrał pomimo krajowych problemów politycznych dla Demokratów, takich jak rosnąca inflacja. Odejdzie na emeryturę, republikańskiego senatora Pata Toomeya.

Fetterman starał się wykorzystać oburzenie z powodu decyzji Sądu Najwyższego o aborcji i obiecał głosować za zniesieniem obstrukcji.

Sondaże wykazały ścisły wyścig, z ekonomią i prawami do aborcji mocno obciążającymi wyborców.

Według AP VoteCast, obszernego badania ponad 3100 wyborców w stanie, około połowa wyborców w stanie twierdzi, że gospodarka i miejsca pracy są najważniejszymi problemami, przed którymi stoi kraj. Wśród tej grupy wyborców Oz miał przewagę nad Fettermanem.

Decyzja Sądu Najwyższego o unieważnieniu sprawy Roe przeciwko Wade również odegrała rolę w decyzjach większości wyborców, przy czym około 8 na 10 osób nazywa to czynnikiem. Około jedna czwarta uznała to za najważniejszy czynnik, a coraz więcej wyborców oddało głos na Fettermana.

Około połowa stwierdziła, że ​​jest przekonana, że ​​Fetterman jest wystarczająco zdrowy, aby skutecznie służyć, a połowa stwierdziła, że ​​ma zastrzeżenia, zgodnie z ankietą.

Według sondażu więcej wyborców stwierdziło, że nie są pewni, że Oz jest wystarczająco zaznajomiony z Pensylwanią, aby skutecznie służyć jako senator, niż ci, którzy wyrazili zaufanie.

Fetterman scharakteryzował głosowanie na Oz jako głosowanie za zakazem aborcji – wyśmiewając komentarz Oza podczas debaty, że chce, aby „kobiety, lekarze, lokalni liderzy polityczni” decydowali o losie aborcji – i malował Oz jako bezdusznego sprzedawcę telewizyjnego, który sprzedawał bezużyteczne zdrowie dodatki pieniężne i powiedziałby lub zrobiłby wszystko, aby zostać wybranym.

Fetterman został zmuszony do wyjaśnienia postępowych postaw przed elektoratem stanów wahadłowych, w tym flip-flop na odwierty gazu ziemnego i ułaskawienia dla więźniów stanowych skazanych za morderstwo.

Ostatecznie apel everyman Fettermana wygrał z sławą Oza jako gospodarz dziennego programu telewizyjnego „The Dr. Oz Show”. W ostatnich dniach wyścigu Oprah Winfrey — która rozpoczęła karierę telewizyjną Oz — poparła Fettermana.

Fetterman jest lekceważący, od niechcenia przeklina w mediach społecznościowych i wygląda bardziej jak starzejący się zawodowy zapaśnik. Ma 6 stóp i 8 cali wzrostu, jest wytatuowany, kozia bródka i wściekły, z gładko ogoloną głową i luźną sukienką, która często obejmuje szorty — nawet w zimie.

Demokraci zaczęli postrzegać go jako kogoś, kto może znormalizować partię z rozczarowanymi wyborcami w erze Trumpa.

Zrewolucjonizował wykorzystanie mediów społecznościowych w kampaniach, przynosząc strumień małych darowizn i nieustannie troszcząc się o gafy, bogactwo i status Oz jako niedawnego przeszczepu.

Oz został pobity między prawyborami, w których próbował odeprzeć ataki, że jest potajemnie liberalny, a powszechnym konkursem wyborczym przeciwko Fettermanowi, w którym próbował odwołać się do umiarkowanych i czarnych wyborców.

Nawet z poparciem Trumpa wygrał prawybory zaledwie 900 głosami w konkursie, który przeszedł do ogólnostanowego ponownego przeliczenia. Trump był długoletnim przyjacielem i artystą estradowym, którego Oz poznał dzięki nowojorskim kręgom pozyskiwania funduszy na cele społeczne i charytatywne.

Wybory były najdroższe dla mandatu w Senacie USA w tym cyklu kampanii, przekraczając 300 mln USD. Napłynęły pieniądze z grup narodowych, a Oz wydał na wyścig ponad 25 milionów dolarów ze swojej własnej fortuny.

Wiele republikańskich pieniędzy na reklamy telewizyjne dotyczyło przestępczości, co sugeruje, że Demokraci nie chronili ludzi przed przemocą i narkotykami i dążą do podkopania jednej z dróg apelacji Fettermana do czarnych wyborców: jego wysiłków jako gubernatora porucznika, aby uwolnić nadmiernie więzionych, zrehabilitowanych lub niewinny.

Fetterman, były burmistrz przez 13 lat maleńkiego, zubożałego Braddocka, niedaleko Pittsburgha, wykorzystał tam swój czas, by ustalić referencje z czarnoskórą społecznością w większości Czarnych miast, walczyć z przemocą z użyciem broni i utrzymywać szpital w zrujnowanej przestępczością społeczności.

Jest wytatuowany z kodem pocztowym Braddocka — 15104 — na jednym przedramieniu i, gdy był burmistrzem, datą każdego zabójstwa w mieście, gdy pracował nad zapobieganiem przestępczości.

___

Reporter Associated Press Matt Rourke z Newtown w Pensylwanii przyczynił się do powstania tego raportu. Obserwuj Marca Levy na Twitterze: twitter.com/timelywriter.

Leave a Comment