Kanadyjski filmowiec Paul Haggis nakazał zapłacić co najmniej 7,5 mln USD w sprawie gwałtu

NOWY JORK –

Jury nakazało w czwartek laureatowi Oscara Paulowi Haggisowi zapłacić co najmniej 7,5 miliona dolarów kobiecie, która oskarżyła go o gwałt w jednej z kilku spraw z ery #MeToo, które tej jesieni postawiły przed sądem zachowanie hollywoodzkich notabli. Jurorzy planują również przyznać dodatkowe odszkodowanie karne.

Przechodząc od seksu do czerwonych dywanów towarzyskich do scjentologii, w sądzie cywilnym Haggis, znany z napisania najlepszego filmu zdobywcy Oscara „Million Dollar Baby” i „Crash”, przeciwko Haleigh Breest, publicystce, która spotkała go podczas pracy przy premierach filmowych w na początku lat 2010.

Po przytuleniu swoich prawników Breest powiedziała, że ​​jest „bardzo wdzięczna” za werdykt, gdy opuściła sąd. W oświadczeniu wydanym później powiedziała, że ​​jest wdzięczna, „że ława przysięgłych zdecydowała się podążać za faktami – i uwierzyła mi”.

Haggis powiedział, że był „bardzo rozczarowany wynikami”.

„Będę dalej, wraz z moim zespołem, walczyć o oczyszczenie mojego imienia” – powiedział, opuszczając gmach sądu ze swoimi trzema dorosłymi córkami. Jeden płakał na ramieniu siostry, gdy ogłaszano wyrok.

Po seansie afterparty w styczniu 2013, Haggis zaproponował Breestowi podwiezienie do domu i zaprosił ją na drinka do swojego mieszkania w Nowym Jorku.

36-letnia Breest powiedziała, że ​​Haggis poddał ją następnie niechcianym zalotom i ostatecznie zmusił ją do uprawiania seksu oralnego i zgwałcił ją pomimo jej próśb, by przestała. 69-letni Haggis powiedział, że publicysta flirtował i choć czasami wydawał się „skonfliktowany”, inicjował pocałunki i seks oralny w całkowicie dobrowolnej interakcji. Powiedział, że nie pamięta, czy mieli stosunek.

Po całym dniu obrad, jurorzy opowiedzieli się po stronie Breest, która powiedziała, że ​​poniosła psychologiczne i zawodowe konsekwencje spotkania z Haggisem. Pozwała pod koniec 2017 roku.

Przyznając jej 7,5 miliona dolarów na zadośćuczynienie za cierpienie, jury stwierdziło, że należy również przyznać odszkodowanie karne. Ławnicy wracają w poniedziałek na dalsze postępowanie sądowe, aby pomóc im zdecydować o tej kwocie.

Werdykt zapadł kilka tygodni po tym, jak inne jury cywilne, w sąsiednim sądzie federalnym, zdecydowało, że Kevin Spacey nie wykorzystywał seksualnie innego aktora, a ówczesnego nastolatka Anthony’ego Rappa w 1986 roku. magnat Harvey Weinstein jest sądzony oddzielnie w sprawie przestępstwa gwałtu w Los Angeles. Obaj zaprzeczają zarzutom, a Weinstein odwołuje się do wyroku skazującego w Nowym Jorku.

Wszystkie cztery sprawy były następstwem upwellingu #MeToo w sprawie donosów, ujawnień i żądań odpowiedzialności za niewłaściwe zachowanie seksualne, wywołanych przez doniesienia prasowe z października 2017 r. na temat dziesięcioleci zarzutów dotyczących Weinsteina.

W szczególności Breest powiedziała, że ​​postanowiła pozwać Haggisa, ponieważ jego publiczne potępienie Weinsteina rozwścieczyło ją.

Cztery inne kobiety również zeznały, że doświadczyły gwałtownych, niechcianych podań – aw jednym przypadku gwałtu – przez Haggisa w oddzielnych spotkaniach od 1996 roku. Żadna z czterech nie podjęła działań prawnych.

Associated Press generalnie nie identyfikuje osób, które twierdzą, że padły ofiarą napaści na tle seksualnym, chyba że ujawnią się publicznie, tak jak zrobił to Breest.

Haggis zaprzeczył wszystkim zarzutom. W międzyczasie jego obrona przedstawiła przysięgłym kilka kobiet – w tym byłą żonę i byłą długoletnią członkinię obsady „Dallas”, Deborah Rennard – które powiedziały, że scenarzysta-reżyser przyjął to ze spokojem, gdy odrzuciły jego romantyczne lub seksualne propozycje.

Podczas trzech tygodni składania zeznań, proces sprawdzał wiadomości tekstowe, które Breest wysłał do przyjaciół o tym, co stało się z Haggisem, e-maile między nimi przed i po danej nocy, a także pewne różnice między ich zeznaniami a tym, co powiedzieli we wczesnych dokumentach sądowych. Obie strony debatowały, czy Haggis był fizycznie zdolny do przeprowadzenia rzekomego ataku osiem tygodni po operacji kręgosłupa. Eksperci od psychologii przedstawili perspektywę pojedynków na temat tego, co nazywano rozpowszechnionymi błędnymi wyobrażeniami na temat zachowania ofiar gwałtu, takimi jak założenia, że ​​ofiary nie będą miały później kontaktu ze swoimi napastnikami.

A jurorzy usłyszeli obszerne zeznania na temat Kościoła Scjentologicznego, religii założonej przez pisarza science fiction i fantasy L. Rona Hubbarda w latach 50. XX wieku. Haggis był zwolennikiem przez dziesięciolecia, zanim publicznie wyrzekł się i potępił scjentologię w 2009 roku.

Poprzez zeznania Haggisa i innych byłych członków, jego obrona argumentowała, że ​​Kościół postanowił go zdyskredytować i mógł mieć coś wspólnego z procesem.

Żaden świadek nie powiedział, że wiedzieli, że oskarżyciele Haggisa lub prawnicy Breesta mieli powiązania scjentologiczne, a jego prawnicy przyznali, że sama Breest nie. Mimo to prawnik Haggis Priya Chaudhry starał się przekonać przysięgłych, że istnieją „odciski stóp, choć może nie odciski palców, zaangażowania scjentologii tutaj”.

Kościół powiedział w oświadczeniu, że nie jest zaangażowany w tę sprawę, argumentując, że Haggis próbuje zawstydzić swoich oskarżycieli „absurdalnym i wyraźnie fałszywym” twierdzeniem. Prawnicy Breesta, Ilann Maazal i Zoe Salzman, nazwali to „haniebną i niepopartą teorią spiskową”.

Urodzony w Kanadzie Haggis napisał w latach 80. odcinki tak znanych seriali jak „Diff’rent Strokes” i „Thirtysomething”. Wdarł się do filmów z pluskiem „Million Dollar Baby” i „Crash”, które również wyreżyserował i współprodukował. Każdy film zdobył Oscara za najlepszy film odpowiednio za 2004 i 2005 r., a Haggis zdobył również Oscara za scenariusz do „Crash”.

Jego inne osiągnięcia obejmują scenariusze do filmów o Jamesie Bondzie „Casino Royale” i „Quantum of Solace”.

Wniósł wkład dziennikarz Associated Press, Ted Shaffrey.

Zasoby dla ofiar napaści na tle seksualnym w KanadzieJeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, zmaga się z napaścią seksualną lub traumą, dostępne są następujące zasoby, aby wesprzeć osoby w kryzysie:

Jeśli jesteś w bezpośrednim niebezpieczeństwie lub obawiasz się o swoje bezpieczeństwo, zadzwoń pod numer 911.

Pełną listę ośrodków zajmujących się napaściami na tle seksualnym w Kanadzie, które oferują informacje, wsparcie i doradztwo, można znaleźć na stronie ReeseCommunity.com. Zasoby w Twojej społeczności można znaleźć, wpisując swój kod pocztowy.

Infolinie, usługi prawne i lokalizacje oferujące zestawy do napaści na tle seksualnym w Albercie, Kolumbii Brytyjskiej, Saskatchewan, Manitobie, Quebecu, Ontario i Nowej Szkocji można znaleźć tutaj.

National Residential School Crisis Line: +1 866 925 4419

24-godzinna linia kryzysowa: 416 597 8808

Kanadyjska infolinia ds. handlu ludźmi: +1 833 900 1010

Trans Lifeline: +1 877 330 6366

Wsparcie wykroczeń seksualnych dla obecnych lub byłych członków sił zbrojnych: +1 844 750 1648

Przeczytaj o swoich prawach jako ofiary tutaj.

Leave a Comment