Katar odrzuca „rasistowską” kreskówkę francuskiej drużyny piłkarskiej

Karykatura opublikowana przez francuskie Le Canard enchaine, która pokazuje prymitywnie narysowanych katarskich piłkarzy przebranych za terrorystów, została opisana jako rasistowska przez oburzonych komentatorów mediów społecznościowych.

Obraźliwy obraz przedstawia kilku brodatych mężczyzn najwyraźniej noszących koszulki piłkarskie z napisem „Katar”, trzymających arsenał broni, w tym noże, pistolety i wyrzutnie rakiet.

Jedna postać wydaje się trzymać materiały wybuchowe, podczas gdy inne są ozdobione kominiarkami i innymi akcesoriami terrorystycznymi.

Obraz, który został opublikowany w październikowym wydaniu Le Canard enchaine, zbiega się z Katarem goszczącym w tym miesiącu Mistrzostwa Świata, sytuacja, która spotkała się ze znaczącym globalnym sprzeciwem ze względu na oskarżenia o nadużycia dotyczące pracowników migrujących i twarde stanowisko w kwestiach LGBTQ w kraju Zatoki Perskiej .

عدد خاص اصدرته جريدة لكنار انشينيه الفرنسية عن قطر لا يمكنكم أن تتخيلوا حجم الحقد الفرنسي الدفين والاحتقار والإهانة فيه لا وشعبها وحكومتها ورموزه اتعجب لماذا لا يزال السفير القطري في باريس؟؟؟!!! pic.twitter.com/JwbtdOWdOP

— Hassan AL ANSARI (@HassanALANSARI3) 6 listopada 2022 „Specjalne wydanie francuskiej gazety… o Katarze” – napisał jeden z wściekłych komentatorów na Twitterze. „Nie możesz sobie wyobrazić rozmiarów ukrytej francuskiej nienawiści, pogardy i zniewagi dla Kataru, jego narodu, jego rządu i jego symboli. Zastanawiam się, dlaczego ambasador Kataru wciąż jest w Paryżu???!!!”

Inny dodał: „Francuski Le Canard enchaine opublikował nikczemną kreskówkę pokazującą skandaliczny rasizm i islamofobię”.

Reagując na ten obraz, Hamad Al-Kawari, który jest prezesem Biblioteki Narodowej Kataru, napisał na Twitterze, że Francja powinna pokazać „odrobinę sportowej rywalizacji” przed turniejem i zasugerował, że publikacja angażuje się w „kłamstwa, nienawiść i urazę”.

“Nawet żrąca satyra jest mile widziana !!!” on napisał. „Ale enchaine z Canard postanowił uciec się do kłamstw, nienawiści i urazy, by zaatakować Katar i oczernić go.”

Wiele osobistości we Francji głośno sprzeciwiało się decyzji o przyznaniu Pucharu Świata Katarowi, podczas gdy władze paryskie ogłosiły niedawno, że nie będą pokazywały meczów Mistrzostw Świata w tak zwanych strefach kibica, powołując się na obawy związane z udziałem Kataru w tym wydarzeniu.

Najlepsza drużyna klubowa Francji, Paris Saint-Germain, należy do Nassera Al-Khelaifiego, który jest prezesem Qatar Sports Investments i grupy medialnej beIN.

Taka krytyka doprowadziła do tego, że emir szejk Kataru Tamim bin Hamad Al Thani w zeszłym miesiącu zaatakował, jak twierdził, „bezprecedensową kampanię” mającą oczernić państwo Zatoki Perskiej

.„Stało się dla nas jasne, że kampania trwa, rozszerza się i obejmuje fabrykację i podwójne standardy, aż osiągnęła poziom zaciekłości, który spowodował, że wiele osób zakwestionowało niestety prawdziwe powody i motywy tej kampanii” powiedział.

Strażnicy, tacy jak Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP), powiedzieli, że podjęto kroki w celu poprawy stosunków pracy w Katarze, co zostało przyjęte z zadowoleniem w państwie, ale dodało, że pozostaje wiele do zrobienia, aby zapewnić, że pracownicy migrujący są traktowani w pełni uczciwy i etyczny sposób.

Szacuje się, że tacy pracownicy stanowią aż 85% populacji Kataru.

Leave a Comment