Leczenie RSV: Co to jest paliwizumab i czy naukowcy są bliscy stworzenia szczepionki?

Dzieci walczące z chorobą sezonową o nazwie RSV wypełniają izby przyjęć w całym kraju i nie ma szczepionki, która mogłaby zapobiegać infekcjom. Przynajmniej jeszcze nie.

RSV jest powszechną infekcją, z którą wiele osób walczyło przynajmniej raz w wieku dwóch lat.

Podczas gdy seniorzy i dzieci poniżej drugiego roku życia są szczególnie podatne na ciężkie choroby, większość dzieci zarażonych RSV doświadcza objawów podobnych do przeziębienia, które ustępują po tygodniu lub dwóch.

Jednak tej jesieni więcej dzieci niż zwykle cierpi z powodu intensywnych i długotrwałych objawów RSV. Kanadyjscy urzędnicy służby zdrowia i pracownicy służby zdrowia twierdzą, że jest to częściowo spowodowane tym, że dzieci nie były narażone na wirusa przez kilka lat podczas pandemii COVID-19.

„Odporność na… wirusy układu oddechowego jest niższa, biorąc pod uwagę mniejszą cyrkulację tych wirusów w ciągu ostatnich dwóch zim, a także konieczność aktualizacji ochrony przed szczepionkami przeciw grypie” – powiedział dr Howard Njoo, zastępca dyrektora ds. zdrowia publicznego w Kanadzie podczas telewizyjnego COVID-19. aktualizacja 10.11.

Chociaż na rynku nie ma szczepionek zapobiegających zakażeniu RSV, istnieją leki, które mogą pomóc w zapobieganiu poważnym chorobom u dzieci wysokiego ryzyka, a niektóre firmy farmaceutyczne są na późnym etapie opracowywania szczepionki.

Oto, co wiemy o leczeniu RSV i szczepionkach, które wkrótce mogą trafić na rynek.

PALIVIZUMABWedług Public Health Agency of Canada ryzyko ciężkiej infekcji RSV wymagającej hospitalizacji jest wyższe u niemowląt poniżej drugiego roku życia oraz u dzieci z podstawowymi schorzeniami, w tym przedwczesnym porodem, przewlekła choroba płuc, wrodzona wada serca i inne schorzenia wymagające szczególnej opieki.

Najbardziej wrażliwym niemowlętom i małym dzieciom lekarze i pielęgniarki mogą co miesiąc podawać lek palivizumab w sezonie przeziębień i grypy. Chociaż nie zapobiega infekcji, paliwizumab może pomóc wzmocnić przeciwciała zwalczające infekcje u dziecka, aby zapobiec poważnym chorobom.

Jest to ważne narzędzie, którego lekarze mogą używać do ochrony bezbronnych dzieci, takich jak trzyletni George Dempsey z Cookstown w stanie Ontario. W styczniu 2020 r. infekcja RSV wylądowała na szpitalnym oddziale intensywnej terapii na dwa miesiące z ciężkimi objawami.

W tamtym czasie jego rodzice wiedzieli, że George nie rozwijał się typowo dla dziecka w jego wieku, ale nie otrzymali jeszcze diagnozy. To właśnie wtedy, gdy George był leczony z powodu RSV, dowiedzieli się, że ma rzadką chorobę nerwowo-mięśniową zwaną dziecięcym rdzeniowym zanikiem mięśni związanym z chromosomem X.

Niektóre dzieci z zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi nie mogą kaszleć w celu prawidłowego oczyszczenia dróg oddechowych, doświadczają osłabienia mięśni oddechowych i mają trudności z przełykaniem. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Paediatric Respiratory Reviews w 2009 r., naraża to ich na ryzyko ciężkiej choroby lub śmierci w przypadku zakażenia RSV.

Paliwizumab może pomóc dzieciom takim jak George w walce z wirusem i zmniejszyć prawdopodobieństwo trwałego uszkodzenia płuc.

„(Dla) dzieci takich jak George, każda taka choroba zmienia ich podstawowe zdrowie”, powiedziała CTVNews.ca matka George’a, Lauren Dempsey w wywiadzie telefonicznym w czwartek.

„Każdy inny dzieciak, kiedy kaszle, jego płuca budują siłę. Płuca George’a nie mogą tak pracować. Więc za każdym razem, gdy jest w tej chorobie, maszyny muszą mu pomóc, co dalej pogarsza jego zdrowie”.

George Dempsey, 3, w szpitalu, zaintubowany, po zdiagnozowaniu wirusa oddechowego. (Źródło: Lauren Dempsey)

Po postawieniu diagnozy George został zapisany do programu Ontario Profilaktyka Syncytialnego Wirusa Oddechowego dla Niemowląt Wysokiego Ryzyka , który zapewnia bezpłatny dostęp do paliwizumabu dzieciom spełniającym określone kryteria. Lek otrzymał w tym samym roku i ponownie w 2021 roku.

Ponieważ lek jest kosztowny, i istnieją ograniczone dane na temat jego skuteczności u starszych, większych dzieci, rządy prowincji utrzymują ścisłe ograniczenia dotyczące tego, kto może go otrzymać.

Na przykład dzieci starsze niż dwa lata zazwyczaj nie kwalifikują się do otrzymywania leku w ramach programu Ontario, co oznacza, że ​​George postarzał się pod koniec 2021 roku i nie otrzymał leku w tym roku. Jego matka mówi, że obecnie ponownie jest w szpitalu, walcząc z kolejną ciężką infekcją RSV.

Dempsey złożył wniosek o zwolnienie do rządu prowincji wraz z listem poparcia od personelu szpitala SickKids. Twierdzi, że choć na papierze George ma więcej niż dwa lata, fizycznie jest bardziej niemowlęciem niż starszym dzieckiem, co powinno kwalifikować go do zwolnienia z programu. Powiedziała, że ​​gdyby otrzymał w tym roku paliwizumab, byłby teraz w lepszej formie.

„Nasilenie jego objawów byłoby znacznie mniejsze” – powiedziała. „I jak napisano w liście od SickKids, to (lek) jest niezbędne do ochrony jego ogólnego zdrowia płuc”.

ROZWÓJ SZCZEPIONEK Ulga może być na horyzoncie dla lekarzy, rodziców i pacjentów desperacko poszukujących szczepionki przeciwko RSV, a kilku producentów leków twierdzi, że są blisko mety. W rzeczywistości specjalista od chorób zakaźnych, dr Isaac Bogoch, przewiduje, że szczepionka przeciwko RSV może być dostępna na rynku w następnym sezonie przeziębień i grypy.

„Mam nadzieję, że w przyszłym roku” – powiedział w piątek w programie CTV Your Morning. „Są to zaawansowane badania kliniczne, a uzyskane wyniki wyglądają niezwykle obiecująco”.

Amerykańska firma farmaceutyczna Pfizer opracowuje szczepionkę przeciwko RSV dla kobiet w ciąży i ogłosiła 1 listopada, że ​​zakończyła fazę 3 badań klinicznych tej szczepionki . Bogoch powiedział, że taka szczepionka w przypadku podania kobietom w ciąży idealnie zapewniłaby ochronę niemowlętom in vitro.

„To, co się dzieje, to wytwarzanie przeciwciał przeciwko tej szczepionce i oczywiście przeciwciała są następnie przenoszone na nienarodzone dziecko, które prawdopodobnie ma teraz pewną ochronę przed RSV i ochroną przed poważną infekcją” – powiedział.

Brytyjska firma farmaceutyczna GSK opracowuje szczepionkę dla seniorów, którzy są również uważani za zagrożonych ciężką infekcją RSV oraz Moderna ogłosiła w lutym tego roku, że rozpocznie badania kliniczne fazy 3 własnej szczepionki mRNA dla osób dorosłych w wieku 60 lat i starszych.

Według Health Canada, inni producenci leków,, w tym Janssen, AstraZeneca, Novavax i Bavarian Nordic, również pracują nad szczepionkami przeciwko RSV.

Według Bogocha przyszłość profilaktyki i leczenia RSV wygląda obecnie obiecująco.

„Myślę, że widzimy tak duży postęp w tej dziedzinie ze strony wielu organizacji, wielu firm z bardzo zaawansowanymi badaniami klinicznymi” – powiedział. “Prawdopodobnie zobaczymy coś wcześniej niż później.”

Leave a Comment