Nadchodzi import leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych dla dzieci, ale krytycy twierdzą, że ich podaż jest słaba

Oczekuje się, że awaryjne zapasy leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych wkrótce dotrą do szpitali ogarniętych chorobami układu oddechowego, ale obserwatorzy twierdzą, że można zrobić więcej, aby zabezpieczyć się przed przyszłymi niedoborami leków.

Health Canada twierdzi, że specjalny import ibuprofenu ze Stanów Zjednoczonych czeka na dystrybucję, podczas gdy import paracetamolu z Australii jest nieuchronny.

Agencja nie ujawniła, ile oczekiwano ani w jaki sposób akcje zostaną podzielone między szpitale, ale obiecała „sprawiedliwą dystrybucję podaży w całej Kanadzie”.

„Nastąpił import ibuprofenu i oczekuje się, że wkrótce rozpocznie się dystrybucja ibuprofenu do szpitali”, powiedział Health Canada w środę w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną.

Nadzwyczajne środki są następstwem trwającego miesiące niedoboru leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych u dzieci, co spowodowało, że wielu rodziców i opiekunów przetrząsało puste półki i wymieniało się wskazówkami na temat obserwacji narkotyków.

Health Canada powiązał problem z „bezprecedensowym popytem od lata”, z „ograniczonymi” zapasami w sklepach i szpitalach w różnych częściach kraju. Obserwatorzy wskazują na złożoną sieć czynników napędzających popyt, ograniczających podaż i komplikujących każdą próbę szybkiej naprawy.

Spojrzenie:

DLACZEGO JEST BRAK?Wszystko zaczęło się od wiosennego niedoboru określonej marki paracetamolu, co z kolei wywołało wtórne obciążenie alternatywnych marek i produktów, w tym tych zawierających ibuprofen, mówi ekspertka ds. polityki narkotykowej Mina Tadrous, adiunkt na Wydziale Farmacji Leslie Dan Uniwersytetu w Toronto. .

Po tym nastąpiło niezwykłe późnym latem pojawienie się syncytialnego wirusa oddechowego, powszechnej choroby u dzieci jesienią i zimą, znanej jako RSV, która nadal niszczy szpitale do dziś.

Ponadto spadek spowodował „ogromną liczbę pacjentów” dotkniętych grypą i COVID-19, mówi dyrektor medyczny oddziału ratunkowego pediatrycznego szpitala dziecięcego w London Health Sciences Centre w Londynie

. „Ten rok jest niezwykle trudny” – powiedział dr Rod Lim na początku tego tygodnia. „Wirusy krążą w innym czasie niż tradycyjnie”.

Rodzice byli, co zrozumiałe, zaniepokojeni, ale relacje w mediach mogły doprowadzić niektórych do gromadzenia zapasów i pogorszenia problemu, zasugerował główny doradca medyczny Health Canada, dr Supriya Sharma podczas briefingu prasowego 7 października

„Naprawdę chcemy mieć pewność, że ludzie kupują leki tylko wtedy, gdy ich potrzebują. Wiem, że istnieje tendencja do upewniania się, że mają tam leki na wszelki wypadek. Ale prowadzi to do paniki kupowania.”

DLACZEGO PRODUCENCI NARKOTYKÓW NIE MOGĄ ZROBIĆ WIĘCEJ?Grupa branżowa Food, Health & Consumer Products of Canada poinformowała, że ​​firmy farmaceutyczne, w tym producent Tylenolu Johnson & Johnson i producent Advil Haleon, zwiększyły produkcję w celu zaradzenia wzrostowi popytu.

Ale dzieje się to w bardzo nietypowym roku – dodaje prezes grupy reprezentującej dystrybutorów farmaceutycznych.

Angelique Berg z Kanadyjskiego Stowarzyszenia Zarządzania Dystrybucją Farmaceutyczną zauważa, że ​​zapasy zwykle stale rosną od maja do sierpnia, wypełniając łańcuch dostaw w ramach przygotowań na zapotrzebowanie na przeziębienia i grypę.

„Jednak to, co się wydarzyło, było to, że popyt przesunął się o wiele wcześniej i wzrósł o wiele bardziej, że nawet próba nadrobienia zaległości jest szalonym zadaniem dla producentów”, mówi Berg, zauważając, że wiosenne i letnie zapasy wyczerpały się znacznie wcześniej niż oczekiwano.

„Myślę, że wszyscy w łańcuchu dostaw mieli nadzieję, że (popyt) zmaleje. Nie zmalał”.

Tadrous mówi, że producentowi leków nie jest łatwo obracać się przy takich zmianach popytu: „W większości przypadków korekta łańcucha dostaw zajmuje miesiące”.

Tadrous wskazuje na niezliczone czynniki, które wchodzą do produkcji, w tym pozyskiwanie surowców, harmonogramy fabryczne, problemy z pracownikami oraz szczegóły dotyczące butelkowania, etykietowania i wysyłki.

„Te łańcuchy dostaw są globalne, narkotyki są produkowane w jednym miejscu i rozprowadzane na całym świecie. Muszą je oznaczyć i wyprodukować pudełka, a prawdopodobnie jakieś leki przepływają z jednej fabryki do drugiej, do trzeciej” – mówi.

CO ROBI ZDROWIE KANADA?Health Canada twierdzi, że ściśle współpracuje z producentami i dystrybutorami produktów zawierających paracetamol i ibuprofen dla dzieci/niemowląt i dzieci, aby uzyskać więcej dostaw do aptek lokalnych i konsumentów.

Sharma powiedziała, że ​​każdy import będzie oceniany w celu upewnienia się, że jest niezawodny, bezpieczny i skuteczny, ale zauważyła, że ​​specjalne wymagania dotyczące etykietowania są dodatkowym krokiem niezbędnym do zapewnienia konsumentom zrozumienia, jak używać produktu.

Oprócz przesyłek ze Stanów Zjednoczonych i Australii, Health Canada poinformowało, że rozważa więcej propozycji importu produktów zagranicznych i że każdy taki produkt będzie zawierał informacje w obu językach urzędowych.

CO WIĘCEJ MOŻNA ZROBIĆ?Historyk medycyny, dr Jacalyn Duffin, mówi, że oburzenie związane z lekami przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi u dzieci to tylko najnowsza kontrowersja, która ma na celu podkreślenie długotrwałych słabych punktów zaopatrzenia Kanady w leki.

Duffin, która śledzi niedobory leków na swojej stronie internetowej CanadaDrugShortage.com, omawia niezliczone problemy, które przyczyniają się do niedoborów wszelkiego rodzaju leków, wykraczających poza paracetamol i ibuprofen, ale zauważa, że ​​wiele z najbardziej istotnych rozwiązań wymagałoby globalnej współpracy, w tym największej w branży producenci narkotyków.

„Łańcuch dostaw jest zbyt kruchy. Nie powinien być tak kruchy. Powinniśmy wiedzieć, skąd pochodzi każdy lek. I powinniśmy wiedzieć, które z nich są podatne na problemy związane z popytem w łańcuchu dostaw” — mówi Duffin.

„Musimy dorosnąć jako kraj i zacząć zwracać na nie uwagę, a nie próbować myśleć, że możemy rozwiązać ten problem w naszych własnych granicach, ponieważ nie produkujemy tu narkotyków. Musimy więc zaangażować się w międzynarodową rozmowę “

Tadrous sugeruje, że zapasy niektórych leków mogą pomóc, gdy pojawi się nieprzewidziany popyt, ale wtedy musielibyśmy zdecydować, co warto umieścić w krajowej podaży.

„Nie możemy gromadzić wszystkiego. Martwisz się również, że marnujesz pieniądze na kupowanie tych wszystkich leków, a potem w pewnym sensie znikają z prowizji, tracą ważność”.

Zasugerował, że produkcja krajowa to kolejna luka.

„Chcesz zacząć się upewniać, że będziesz zachęcać większą produkcję, produkcję lokalną, produkcję pochodzącą z wielu krajów, a nie tylko z jednej lokalizacji, z dynamicznym rynkiem” – mówi Tadrous.

— Z aktami Holly McKenzie-Sutter w Toronto.

Ten raport The Canadian Press został po raz pierwszy opublikowany 10 listopada 2022 r.

Leave a Comment