Nicole słabnie przez tropikalną burzę nad środkowo-wschodnią Florydą

MIAMI –

Krótko po tym, jak huragan Nicole wylądował w czwartek na początku czwartku wzdłuż wschodniego wybrzeża Florydy, został zdegradowany do burzy tropikalnej, ale nadal uderzał w duży obszar zmęczonego burzą stanu z silnymi wiatrami, niebezpieczną falą sztormową i ulewnymi deszczami.

Rzadki listopadowy huragan doprowadził już do tego, że urzędnicy zamknęli lotniska i parki rozrywki oraz zarządzili ewakuację w obszarach, w których znajdował się klub Mar-a-Lago byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Władze ostrzegły, że fala sztormowa Nicole może jeszcze bardziej zniszczyć wiele plaż dotkniętych przez huragan Ian we wrześniu. Przewiduje się, że rozległa burza dotrze do Georgii i Karolin później w czwartek i piątek, zrzucając ulewne deszcze na cały region.

Nicole, która wylądowała jako huragan kategorii 1, osłabła do maksymalnego stałego wiatru z prędkością 70 mil na godzinę (110 km/h) na początku czwartku, podało Narodowe Centrum Huragan w Miami. Burza była około 60 mil (95 kilometrów) na południowy wschód od Orlando. Poruszał się z zachodu na północny zachód w pobliżu 14 mph (22 km/h).

Sztormowe wiatry tropikalne rozciągały się w niektórych kierunkach aż do 450 mil (720 kilometrów) od centrum. Oczekiwano, że Nicole przejdzie przez centralną Florydę w czwartek rano, prawdopodobnie po południu wypłynie nad daleko północno-wschodnią Zatokę Meksykańską, a następnie przejdzie przez Florydę Zachodnią i Gruzję.

Prognozy mówią, że do wczesnego czwartku mogło dojść do kilku tornad od środkowo-wschodniej do północno-wschodniej Florydy. Możliwe będą gwałtowne i miejskie powodzie, a w czwartek ponownie wzniesie się na rzece St. Johns na półwyspie Floryda. Do soboty obfite opady deszczu rozprzestrzenią się na północ przez południowo-wschodnie, wschodnią dolinę Ohio, środkową część Atlantyku i Nową Anglię.

Duże fale generowane przez Nicole dotkną północno-zachodnie Bahamy, wschodnie wybrzeże Florydy i większość południowo-wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych w ciągu najbliższych kilku dni. Oczekiwano, że burza osłabnie w tropikalną depresję nad Gruzją w czwartek wieczorem lub na początku piątku.

Nicole stała się huraganem w środowy wieczór, gdy uderzył w wyspę Grand Bahama, wylądowała zaledwie kilka godzin wcześniej na wyspie Great Abaco jako burza tropikalna. Była to pierwsza burza, która nawiedziła Bahamy od czasu huraganu Dorian, burzy kategorii 5, która zniszczyła archipelag w 2019 roku.

Dla zmęczonych burzą mieszkańców Florydy dopiero trzeci listopadowy huragan uderzył w ich brzeg, odkąd rozpoczęto prowadzenie dokumentacji w 1853 roku. Poprzednie to huragan Yankee z 1935 roku i huragan Kate w 1985 roku.

Mar-a-Lago, klub i dom Trumpa, znajdował się w jednej ze stref ewakuacyjnych, zbudowanej około ćwierć mili w głąb lądu od oceanu. Główne budynki znajdują się na niewielkim wzniesieniu o wysokości około 4,6 metra nad poziomem morza, a nieruchomość przetrwała wiele silniejszych huraganów, odkąd została zbudowana prawie sto lat temu. Biuro ochrony kurortu rozłączyło się w środę, gdy reporter Associated Press zapytał, czy klub jest ewakuowany i do środy po południu nie było oznak ewakuacji.

Nie ma kary za zignorowanie nakazu ewakuacji, ale ekipy ratownicze nie zareagują, jeśli narazi to ich członków na ryzyko.

Urzędnicy w Daytona Beach Shores uznali za niebezpieczne co najmniej pół tuzina wielopiętrowych nadmorskich budynków mieszkalnych, które zostały już zniszczone przez huragan Ian, a teraz zagrożone przez Nicole. W niektórych miejscach władze szły od drzwi do drzwi, każąc ludziom zabrać swój dobytek i wyjechać.

Disney World i Universal Orlando Resort ogłosiły, że prawdopodobnie nie zostaną otwarte zgodnie z planem w czwartek.

Na środowej konferencji prasowej w Tallahassee gubernator Ron DeSantis powiedział, że wiatry są największym problemem i mogą wystąpić znaczące przerwy w dostawie prądu, ale 16 000 liniowych jest w gotowości, aby przywrócić zasilanie, a także 600 gwardzistów i siedem zespołów poszukiwawczo-ratowniczych.

„To będzie miało wpływ na ogromne obszary stanu Floryda przez cały dzień” – powiedział DeSantis o spodziewanym lądowaniu burzy.

Prawie dwa tuziny okręgów szkolnych zamykały szkoły z powodu burzy, a na wschodnim wybrzeżu Florydy otwarto 15 schronów, powiedział gubernator.

Czterdzieści pięć z 67 hrabstw Florydy zostało objętych ogłoszeniem stanu wyjątkowego.

Ostrzeżenia i zegarki zostały wydane dla wielu części Florydy, w tym dla południowo-zachodniego wybrzeża Zatoki Perskiej, które zostało zniszczone przez huragan Ian, który uderzył jako sztorm kategorii 4. Burza zniszczyła domy i uszkodziła uprawy, w tym gaje pomarańczowe, w całym stanie – szkody, z którymi wielu wciąż ma do czynienia. Ian sprowadził sztorm o wysokości do 4 metrów, powodując rozległe zniszczenia.

——

Coto zgłosił się z San Juan w Portoryko. Associated Press pisarz Terry Spencer z Palm Beach na Florydzie przyczynił się do powstania tego raportu.

Leave a Comment