Nike zrywa relacje z Kyrie Irving w związku z opadami antysemityzmu

Tim Reynolds The Associated Press

Opublikowano 4 listopada 2022 22:10

Zaktualizowano 4 listopada 2022 22:22

Kyrie Irving przybywa na BET Awards w niedzielę 26 czerwca 2022 w Microsoft Theater w Los Angeles. (Zdjęcie: Richard Shotwell/Invision/AP)Gigant obuwniczy ogłosił w piątek wieczorem, że zakończy relacje ze strażnikiem Brooklynu, który został zawieszony przez Nets za to, co zespół nazwał wielokrotnym niepowodzeniem, by „jednoznacznie powiedzieć, że nie ma żadnych antysemickich przekonań”.

Sieć zrobiła ten ruch w czwartek, a dzień później swoją decyzję podjęła również Nike.

„W Nike uważamy, że nie ma miejsca na mowę nienawiści i potępiamy wszelkie formy antysemityzmu” – powiedziała firma z Beaverton w stanie Oregon. „W tym celu podjęliśmy decyzję o natychmiastowym zawieszeniu naszej relacji z Kyrie Irving i nie będziemy już wprowadzać na rynek Kyrie 8.”

Irving ma charakterystyczną linię z Nike od 2014 roku.

Historia jest kontynuowana pod reklamą

„Jesteśmy głęboko zasmuceni i rozczarowani sytuacją i jej wpływem na wszystkich” – powiedział Nike.

Irving podpisał kontrakt z Nike w 2011 roku, wkrótce po tym, jak został numerem 1 w drafcie NBA w tym roku. Pierwsze sygnowane buty Irvinga pojawiły się trzy lata później, a popularność linii Kyrie sprawiła, że ​​dzięki reklamie Nike zarobił 11 milionów dolarów rocznie.

Kyrie 8 miał zostać wydany w przyszłym tygodniu. Poprzednie modele jego butów były nadal w sprzedaży na stronie Nike w piątek wieczorem.

Modne teraz

Decyzja Nike zapadła dzień po tym, jak Nets ogłosiły zawieszenie, które potrwa co najmniej pięć meczów, i po tym, jak komisarz NBA Adam Silver powiedział, że chce przeprosin od Irvinga za jego decyzję o umieszczeniu linku do filmu dokumentalnego „Hebrews to Murzyn: Wake” Up Black America” – film zawierający materiały antysemickie.

Irving bronił swojego prawa do publikowania tego, czego chce, a następnie odmówił udzielenia bezpośredniej odpowiedzi na pytanie w czwartek, czy ma antysemickie przekonania. Później, kilka godzin po tym, jak Nets wydały zawieszenie, Irving opublikował na Instagramie przeprosiny za to, że nie wyjaśnił konkretnych przekonań, z którymi się zgadzał i z którymi się nie zgadzał, kiedy publikował dokument.

Historia jest kontynuowana pod reklamą

„Wszystkim żydowskim rodzinom i społecznościom, które zostały zranione i dotknięte moim stanowiskiem, bardzo przepraszam, że sprawiłem ci ból i przepraszam” – napisał Irving. „Początkowo reagowałem z emocji na to, że zostałem niesłusznie nazwany antysemitą, zamiast koncentrować się na procesie uzdrawiania moich żydowskich braci i sióstr, którzy zostali zranieni przez nienawistne uwagi poczynione w dokumencie”.

Irving staje się drugą znaną osobistością w ciągu niecałych dwóch tygodni, która straciła dużą umowę z butami z powodu antysemityzmu. Adidas został zmuszony do rozstania się z Ye – artystą znanym wcześniej jako Kanye West _ pod koniec zeszłego miesiąca, ruch, który według niemieckiej firmy spowodowałby w tym roku około 250 milionów strat po zaprzestaniu produkcji swojej linii produktów Yeezy, a także wstrzymaniu płatności na rzecz Ye i jego firm.

Przez tygodnie Ye wygłaszał antysemickie komentarze w wywiadach i w mediach społecznościowych, w tym post na Twitterze, że wkrótce pójdzie „śmierć con 3 na LUDZIE ŻYDOWSKICH”, co jest wyraźnym odniesieniem do amerykańskiej skali stanu gotowości obronnej znanej jako DEFCON.

© 2022 Kanadyjska prasa

Treści sponsorowane Ulotki

Leave a Comment