Ontario rozważa pozwolenie farmaceutom przepisywania Paxlovid na COVID-19 przed zimą „potrójnego zagrożenia”

Ontario rozważa umożliwienie farmaceutom przepisywania leku na COVID-19 Paxlovid w celu rozszerzenia dostępu, mówi czołowy lekarz prowincji.

Dyrektor ds. Zdrowia, dr Kieran Moore, powiedział niedawno, że system opieki zdrowotnej zobaczy „potrójne zagrożenie” COVID-19, sezon zły grypowy i ponowne pojawienie się wirusa oddechowego u dzieci jesienią i zimą.

Powiedział, że znalezienie sposobów na zapewnienie większej dostępności leków, aby utrzymać osoby z COVID-19 poza szpitalem, ma szczególne znaczenie dla większej liczby społeczności wiejskich.

„Wiem, że rząd sprawdza zdolność farmaceutów do przepisywania tego bezpośrednio po pozytywnym teście” – powiedział Moore w wywiadzie dla The Canadian Press.

„Zaniepokojenie pojawiło się w szczególności na obszarach odizolowanych. Jeśli nie masz dobrego dostępu do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, możesz mieć dostęp do farmaceuty. Przyjrzano się więc tej przepaści i wierzę, że pracują nad tym agresywnie”.

Wielu lekarzy służby zdrowia w całej prowincji podniosło tę kwestię, powiedział Moore.

„Myślę, że to jedno z rozwiązań zwiększających dostęp” – powiedział.

Rzeczniczka minister zdrowia Sylvia Jones powiedziała, że ​​prowincja „nadal przygląda się różnym sposobom, aby zapewnić mieszkańcom Ontario dostęp do jak największej liczby narzędzi, aby zachować zdrowie i zapobiec niepotrzebnym wizytom w szpitalu”, ale nie przedstawiła żadnych dalszych szczegółów

. )Justin Bates, dyrektor generalny Ontario Pharmacists Association, powiedział, że jego grupa naciska na farmaceutów w prowincji, aby mogli przepisywać Paxlovid, tak jak robią to już koledzy w wielu innych prowincjach.

„Biorąc pod uwagę nasze doświadczenie w testowaniu w punktach opieki, naszą wiedzę na temat leków – szczególnie złożonych leków, takich jak Paxlovid, gdzie występuje wiele interakcji między lekami – i więcej, powiedziałbym, dogłębne konsultacje, które są wymagane z pacjentami , farmaceuci są dobrze przygotowani, aby zapewnić to jako rozwiązanie „pod klucz” – powiedział.

Paxlovid to lek przeciwwirusowy przyjmowany doustnie w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów.

Jest zalecany dla osób z wysokim ryzykiem powikłań COVID-19, takich jak osoby powyżej 70. roku życia i niektóre osoby z obniżoną odpornością, szczególnie te bez co najmniej trzech dawek szczepionki. Może być przepisany przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub w ośrodku oceny klinicznej COVID-19.

Posiadanie aptek jako jeszcze jednej drogi na receptę umożliwi szybszy dostęp, a tym samym zatrzyma więcej osób tej zimy poza szpitalem, powiedział Bates.

„Im wcześniej zacząłeś w ciągu pięciu dni, tym lepiej pod względem zapobiegania poważnym objawom i chorobom, dzięki czemu będziesz musiał iść do szpitala lub, co gorsza, na szpitalny oddział intensywnej terapii” – powiedział.

Paxlovid obecnie „siedzi na półkach”, powiedziała Bates.

„Ilość wolumenu przechodzącego przez sklepy, anegdotycznie, jest bardzo niska” – powiedział.

Moore powiedział, że obecnie przepisuje się około 3500 leków Paxlovid każdego tygodnia, zauważając, że popyt wydaje się rosnąć wraz ze wzrostem aktywności COVID-19.

Ontario już ogłosiło, że od 1 stycznia rozszerza uprawnienia farmaceutów w zakresie przepisywania leków na drobne dolegliwości, takie jak zapalenie spojówek, zapalenie skóry i hemoroidy.

Jeśli rząd dalej rozszerzy swoje uprawnienia, aby objąć nie tylko Paxlovid, ale wszystkie leki przeciwwirusowe, farmaceuci mogą również przepisać Tamiflu – który ma mniej interakcji z lekami niż Paxlovid – przed spodziewanym sezonem zły grypowy, powiedział Bates.

Dr Zain Chagla, specjalista chorób zakaźnych w St. Joseph’s Healthcare w Hamilton, powiedział, że uważa, że ​​to świetny pomysł, aby farmaceuci przepisali Paxlovid, mówiąc, że może to zapobiec hospitalizacji ludzi z powodu COVID-19.

„Są to możliwe do uniknięcia wyniki opieki zdrowotnej” – powiedział.

„Naprawdę potrzeba większego nacisku, aby był bardziej dostępny, a apteki wykonały niesamowitą pracę pomagając w szczepionkach COVID… Głównym problemem związanym z Paxlovidem są interakcje z lekami, a zatem posiadanie przepisywania przez farmaceutów ma całkowity sens ”

Ten raport The Canadian Press został po raz pierwszy opublikowany 6 listopada 2022 r.

Leave a Comment