Pomocnik Osorio wraca po kontuzji dla Kanady

Długa droga Jonathana Osorio do Pucharu Świata nie była bez wybojów, nie wspominając o postoju w Urugwaju.

W ostatnich miesiącach pomocnik Toronto FC został wykluczony z gry z powodu syndromu po wstrząśnienie mózgu – wynik pozornie łokcia Xherdana Shaqiriego w meczu 13 lipca z Chicago Fire.

Kiedy sezon zasadniczy MLS zakończył się 9 października, Osorio był na uboczu. Zagrał zaledwie 18 minut od 18 sierpnia, kiedy rozegrał mecz z Interem Miami. Ale mówi, że wrócił.

„Czuję się znacznie bardziej normalnie, czuję się znacznie lepiej” – powiedział Osorio, wśród tych poza sezonem graczy powołanych na obóz w Bahrajnie przed Mistrzostwami Świata. “Byłem w pełnym szkoleniu i trening idzie naprawdę dobrze.”

To dobra wiadomość zarówno dla Kanady, jak i Toronto FC.

– Jest dla nas niezwykle ważnym zawodnikiem – powiedział asystent trenera TFC Paul Stalteri, były kapitan Kanady, który zaliczył 84 mecze. „Widać, że kiedy nie grał w tym sezonie, bardzo za nim tęsknimy. Jest dobrym zawodnikiem. Jest bardzo dobrym zawodnikiem.

Potrafi grać po obu stronach piłki. Potrafi grać w fazie przejściowej. Potrafi utrzymać twoją drużynę w posiadaniu. Dobrze podaje piłkę. karne) pole, aby dostać się na koniec wielu piłek i być w stanie ustawić się na dobrych pozycjach, aby strzelać bramki.”

Stalteri przytacza również sposób myślenia, koncentrację i zwycięską mentalność Osorio jako ważne elementy garderoby Toronto.

„On nie jest bardzo głośnym facetem, ale kiedy oglądasz jego grę na boisku, to mówi samo za siebie” – powiedział Stalteri. “Możesz zobaczyć, jakim jest ważnym zawodnikiem, nie tylko dla naszego klubu, ale jak ważnym zawodnikiem dla kraju.”

„W ciągu ostatnich kilku tygodni na boisku wygląda elegancko, wygląda dobrze” – dodał. “wygląda na to, że jest gotowy do wyjścia we właściwym czasie.”

Podczas gdy rodzice Osorio urodzili się w Kolumbii, on prawdopodobnie został stworzony w Urugwaju.

Osorio i napastnik Lucas Cavallini, przyjaciel z dzieciństwa i reprezentant Kanady, jako nastolatkowie udali się do Ameryki Południowej, gdzie wspięli się po drabinie w bezlitosnych szeregach juniorów w Urugwaju.

Ta dwójka się cofa. Ojciec Cavalliniego zrobił coś w rodzaju boiska do piłki nożnej w rodzinnej piwnicy w Mississauga, a Lucas i Osorio często walczyli ze swoimi młodszymi braćmi. Osorio dorastał mówiąc w domu zarówno po hiszpańsku, jak i po angielsku.

Cavallini, którego ojciec pochodzi z Argentyny, i Osorio dorastali grając w klubie Clarkson Soccer w Mississauga. Wycieczka po Urugwaju doprowadziła do wypróbowania oferty Club Nacional.

Urugwaj zapewnił mu futbolową fundację. I zahartowała go, ucząc się żyć z braniem prysznica w zimnej wodzie, gdy nie było ciepłej wody.

„Wszystko dla marzenia o jednym dniu profesjonalnej gry w piłkę nożną” – powiedział.

Chociaż mówili w tym języku, nie było to łatwe. Na początku mieszkali w akademikach z urugwajskimi juniorami, którzy początkowo postrzegali ich jako zagranicznych intruzów chcących odebrać im pracę.

Chociaż było to trudne danie, rosły, aby zdobyć szacunek swoich rówieśników.

– To był najważniejszy ruch w moim życiu – nawet poza futbolem, po prostu dorastałem jako mężczyzna – powiedział Osorio. „Było tak ważne, abym stał się osobą i graczem, którym jestem teraz. Jestem winien Urugwajowi tak wiele, że nigdy nie zapomnę mojego czasu tam.”

Najbardziej znanym produktem Nacional jest napastnik Luis Suarez, który dołączył do akademii w 2000 roku i zadebiutował w pierwszym zespole w wieku 18 lat w sezonie 2005-06, zanim wyjechał do Europy. Klub nazwał boisko na boisku treningowym w Montevideo imieniem gwiazdy Urugwaju.

Teraz 35-letni były gwiazdor Ajaksu, Liverpoolu, Barcelony i Atletico Madryt powrócił do Nacional i pomógł swojemu klubowi z dzieciństwa wygrać Primera Division pod koniec października.

Osorio spędził dwa lata w Urugwaju, zaczynając w rankingu do lat 19, zanim trafił do rezerw, zanim zdecydował się wrócić do domu pod koniec 2011 roku. To doprowadziło do zaproszenia z akademii TFC we wrześniu 2012 roku.

Były menedżer Toronto, Ryan Nelsen, polubił to, co zobaczył Osorio na obozie treningowym w 2013 roku, a młody pomocnik obejrzał akcję w 28 meczach ligowych w tym roku.

Dzisiaj Osorio prowadzi Toronto w występach we wszystkich rozgrywkach z 318. Jest trzeci pod względem bramek z 58 bramkami za Sebastianem Giovinco (83) i Jozy Altidore (79).

Ale jego klubowa przyszłość wisi w powietrzu, biorąc pod uwagę, że 30-latek nie ma kontraktu i nie ukrywał, że chce grać w Europie.

Podczas gdy Osorio grał tylko w 23 meczach MLS w tym sezonie, jego dziewięć bramek i sześć asyst było drugim najlepszym wynikiem w jego karierze. Strzelił 10 bramek w 2018 roku i siedem asyst w 2015 i 2018 roku.

John Herdman rozpoznał talent Osorio od samego początku, zapraszając go na swój pierwszy obóz jako trenera mężczyzn Kanady w Murcia w Hiszpanii w marcu 2018 roku. Kanadyjczycy zajmowali wówczas 89. miejsce na świecie.

Przed ostatnimi rozgrzewkowymi meczami Kanady z Bahrajnem i Japonią, Osorio wygrał 36 z 55 meczów pod wodzą Herdmana.

„Wspaniale było go zobaczyć w (obozie)” – powiedział Herdman, który ostatnio widział go trenującego z Kanadą w marcu przed Bahrajnem.

„Mam prawdziwy szacunek dla Jonathana. Jak bardzo jest pasjonatem gry dla Kanady. Wnosi do naszego zespołu prawdziwą taktyczną przenikliwość. I (on) jest kimś, na kim będę polegał podczas tych taktycznych rozmów.”

Osorio jest również ważny dla Kanady poza terenem, będąc częścią jej grupy kierowniczej pod kierownictwem Herdmana.

„Wspaniale jest go mieć z powrotem ΓǪ Zawsze jest wyjątkowym graczem” – powiedział kanadyjski obrońca Alistair Johnston. „Po prostu jego umiejętność znajdowania pół spacji i tworzenia z niczego. To naprawdę ważny gracz i myślę, że Kanada zmagała się z nim w naszej historii. Jest to pozycja, która jest po prostu naprawdę trudna i nie sądzę, że wielu z nas lub na przykład w USA wykonało świetną robotę produkując takie talenty.

„Więc kiedy masz kogoś takiego, tak ważne jest, aby był sprawny i strzelał ze wszystkich cylindrów. Podczas treningu był wyjątkowy. Wrócił do swojej najlepszej formy. To Osorio, które wszyscy znamy i kochamy. To ekscytujący czas, aby mieć go z powrotem.”

Osorio zostawił swój ślad w Lidze Mistrzów CONCACAF 2018, pomagając Toronto w finale, gdzie przegrał z Guadalajarą w rzutach karnych. Osorio, którego próba rzutu karnego trafiła w poprzeczkę i wyskoczyła, wygrał Złoty But jako najlepszy strzelec i został wybrany do drużyny gwiazd turnieju.

Leave a Comment