Program Tony Hawk uczy organizowania społeczności entuzjastów deskorolki

Sara Campos pamięta, że ​​zainspirowała ją do rozpoczęcia jazdy na deskorolce po graniu w gry wideo Tony Hawk na kalifornijskim systemie PlayStation 2.

Campos, lat 23, który używa ich/ich zaimków, nigdy nie marzył, że będą częścią charytatywnej pracy Tony’ego Hawka. Ale w zeszłym miesiącu Campos został wybrany do pierwszej klasy w programie stypendialnym The Skatepark Project.

Program szkoli 12 różnych entuzjastów skateboardingu w zakresie organizowania społeczności i zarządzania projektami, aby móc zbudować skatepark w swoich dzielnicach. Program ma nie tylko nadzieję na stworzenie nowego miejsca spotkań w społecznościach mniejszościowych. Ma również na celu wspieranie i szkolenie młodych liderów mniejszości.

„To prawie jak spełnienie marzeń” – powiedział Campos, który rysował projekty skateparków na papierze do drukarki, aby pokazać ich rodzicom. „Możemy to zrobić ponownie, ale tym razem naprawdę, jest jedną z tych rzeczy, o których nie myślałeś, że się wydarzą”.

To jest prawie dokładnie to, na co liczył Hawk, kiedy rozpoczynał tę inicjatywę.

„Dzięki temu programowi angażujemy te dzieci – nie tylko opowiadamy się za skateparkiem do ich użytku, ale także zdajemy sobie sprawę, że ich głosy mogą mieć znaczenie, że mogą wprowadzać zmiany” – powiedział Hawk. „Jeśli jesteś miastem, które szuka więcej projektów, które są inkluzywne, które są różnorodne, myślę, że skateboarding jest obecnie na szczycie listy”.

Hawk, który wygrał 73 mistrzostwa w wieku 25 lat i był mistrzem świata w łyżwiarstwie pionowym przez 12 lat z rzędu w latach 80. i 90., zauważył, że ten sport zmienił się dramatycznie na przestrzeni lat. Nie słyszy już ludzi krzyczących do niego „Biały chłopiec sport”, gdy jest na swojej tablicy.

Teraz, gdy odwiedza skateparki, widzi szeroką gamę ras i płci. To zmiana, którą ma nadzieję utrzymać dzięki swojej pracy non-profit.

„Mój styl był tak mechaniczny, że stałem się wyrzutkiem w społeczności skateboardowej, ale w skateparku odnalazłem własne poczucie tożsamości i wspólnoty” – powiedział Hawk. „To indywidualna pogoń, ale wspiera cię otaczająca cię społeczność. A potem wspierają cię w twoich wysiłkach”.

Neftalie Williams, socjolog i ekspert w dziedzinie kultury skateboardingu, a także stypendysta podoktorancki w Annenberg School of Communication and Journalism w USC, powiedział, że jest podekscytowany perspektywą zbudowania skateparków w ramach programu stypendialnego.

„Ci młodzi ludzie pasjonują się jazdą na deskorolce i teraz szkolą się, aby móc wypełniać swoją misję i wykonywać swoją pracę” – powiedział Williams. „Nie chodzi tylko o zbudowanie skateparku lub zdobycie wiedzy w rękach tych młodych ludzi. Będą mieli wiedzę pokoleniową, która będzie przekazywana dalej i jest bardzo niewiele rzeczy, które na to pozwalają.”

Projekt Skatepark – który rozpoczął się jako Fundacja Tony Hawk w 2002 r., sfinansowany z wygranej przez Hawka 125 000 dolarów w wydaniu celebrytów „Kto chce zostać milionerem” – postrzegał stypendium jako swego rodzaju odpowiedź na zabójstwo policji George Floyd w 2020 roku. Hawk powiedział, że wierzy, że stypendium może pomóc w rozwiązaniu problemu nierówności rasowych, a także zapewnić możliwości dla nowego pokolenia przywódców mniejszości.

Williams, który jest również członkiem rady dyrektorów The Skatepark Project, przypomniał Hawka i jego zespół, mówiąc: „Jak możemy zrobić więcej? Jest rasowy rachunek, który ma miejsce. Potrzeba większej reprezentacji (w skateboardingu) dla społeczności LGBTQ+. musi być więcej pracy dla rdzennych mieszkańców. Jak zabrać tę platformę i naprawdę przenieść ją na wyższy poziom, naprawdę wzmocnić następne pokolenie?”

Stworzenie nowej generacji zwolenników skateboardingu, którzy rozumieją również mechanikę organizowania społecznościowego, jest częścią odpowiedzi.

Nicole Humphrey, koordynatorka programu stypendium, chce, aby każdy stypendysta stworzył skatepark, który odzwierciedla ich społeczność i jej potrzeby, a jednocześnie jest zrównoważony ekonomicznie. Ale chce też, aby poczuli, że mogą zastosować to, czego nauczą się w ramach tego stypendium, w przyszłych projektach wykraczających poza jazdę na deskorolce, od budowania innych przestrzeni publicznych w ich społecznościach po wyrażanie opinii w kwestiach, które ich dotyczą.

„Bardzo wcześnie dowiedziałem się, że nie było żadnej książki ani niczego, do czego można by się odnieść” – powiedział Humphrey, organizator społeczności, który jest również współzałożycielem organizacji non-profit Black Girls Skate, której celem jest wspieranie mniejszościowych skateboardzistów. „Nic takiego nie ma. Naprawdę uczciwie budujemy to od zera i było fajnie. Ale myślę, że moim punktem wyjścia było po prostu przebywanie w przestrzeni organizacyjnej”.

Chociaż stypendia Skatepark Project rozpoczęły się dopiero we wrześniu, Campos, specjalista ds. komunikacji i marketingu cyfrowego w Utopia PDX, dowiedział się już wiele o tym, co trzeba zrobić, aby zbudować skatepark w północno-wschodnim Portland, który może być „przestrzenią, w której pokaż się, po prostu czujesz, że tam należysz.”

Campos otrzymało również wiele informacji, które mogą wykorzystać dla Queer Skate PDX, organizacji non-profit, którą są współzałożycielami, aby wspierać kobiety, osoby LGBTQ+ i osoby nieprzystosowane do płci, które zaczynają przygodę z deskorolką, oferując im potrzebny sprzęt i sponsorując wydarzenia, aby poznać innych skaterów.

„Jako osoba kolorowa, która mieszka w stanie, w którym jest głównie biały, nieco trudniej jest znaleźć grupy społeczne, z którymi można się nawiązać” – powiedział Campos, którego rodzina pochodzi z Guam. „Miałem pomysł, aby spróbować nadać priorytet i podnieść wszystkie te marginalizowane społeczności, a także służyć wszystkim jako całości”.

Campos powiedział, że stypendium dało im głębszą wiedzę na temat historii skateboardingu, a także tego, co sport dla nich zrobił.

„Łyżwiarstwo przyniosło mi grupę przyjaciół, znajomości i społeczności, których nie miałbym, gdyby nie łyżwiarstwo” – powiedział Campos, dodając, że poznali również swoją partnerkę, Rochelle, poprzez ten sport. „Dużo mnie to nauczyło w zakresie upadania i wstawania. Wiele mnie nauczyło odwagi”.

———-

Relacje Associated Press dotyczące filantropii i organizacji non-profit otrzymują wsparcie dzięki współpracy AP z The Conversation US, przy wsparciu finansowym Lilly Endowment Inc. Wyłączną odpowiedzialność za te treści ponosi AP.

Leave a Comment