Quebec zatrudni więcej pielęgniarek, aby rozwiązać problem przeludnienia na północy po śmierci 10 niemowląt

Urzędnicy służby zdrowia w północnym Quebecu twierdzą, że próbują zatrudnić więcej pielęgniarek i personelu Eskimosów po tym, jak raport koronera opublikowany w zeszłym miesiącu powiązał śmierć 10 niemowląt w regionie z przeludnieniem.

Trwa kampania rekrutacyjna, aby zatrudnić więcej pielęgniarek do szczepienia dzieci przeciwko chorobom i oferowania profilaktycznych usług zdrowotnych dla społeczności Eskimosów w Nunavik, Ariane Bedard, rzeczniczka Regionalnego Zarządu ds. Zdrowia i Opieki Społecznej Nunavik, powiedziała w czwartek w e-mailu. Bedard powiedział, że agencja zdrowia stara się również zatrudnić pracowników Eskimosów, którzy rozumieją potrzeby mieszkańców i mówią w języku inuktitut. Ale nie powiedziała, w jaki sposób agencja bezpośrednio zajmie się problemami przeludnienia wspomnianymi w raporcie koronera Quebecu Genevieve Theriault.

Wszystkie pytania dotyczące przeludnienia skierowała do lokalnego biura mieszkaniowego, które nie odpowiedziało od razu na prośbę o komentarz.

Historia jest kontynuowana pod reklamą

„Sytuacja jest bardzo złożona i niestety pandemia (COVID-19) znacznie osłabiła usługi pierwszej linii w Nunavik, podobnie jak w innych miejscach” – powiedział Bedard.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rdzenni mieszkańcy są bardziej skłonni do problemów mieszkaniowych wraz ze wzrostem populacji: StatCan

W swoim raporcie Theriault wezwała rządy prowincji i federalne do zainwestowania niezbędnych środków, aby szybko zaoferować bezpieczne mieszkania socjalne rodzinom w północnym regionie Quebecu. Skupiła się na śmierci trzymiesięcznej Jaylen Etok, która zmarła w kwietniu 2021 roku w eskimoskiej wiosce Kangiqsualujjuaq.

Niemowlę, powiedział koroner, spało w tym samym łóżku co dorośli, ponieważ dziecko nie miało łóżeczka ani kołyski. Theriault powiedział, że wersje tego, co stało się z dzieckiem, są sprzeczne.

25 kwietnia 2021 r. niemowlę spało na plecach na podwójnym łóżku. Dorośli obecni w domu spożywali alkohol, a niektórzy spożywali konopie indyjskie, powiedział koroner. Jedna osoba dorosła zasnęła na tym samym łóżku co chłopiec między 22:00 a 23:00. Relacje świadków różnią się, ale druga osoba dorosła mogła również zasnąć w łóżku jakiś czas później, powiedział Theriault.

Modne teraz

Koroner powiedział, że według jednej wersji wydarzeń drugi dorosły wszedł do pokoju i znalazł chłopca bezwładnego i leżącego na plecach na łóżku, z dala od pierwszego dorosłego. W innej wersji wydarzeń, pierwszy dorosły obudził się, by znaleźć chłopca pod pachą drugiego dorosłego, który obudził się i albo przewrócił się na dziecko, albo przytulił dziecko.

Historia jest kontynuowana pod reklamą

„Nie jestem w stanie określić, która wersja jest bardziej wiarygodna” – powiedział Theriault.

„Przyczyna śmierci małej Jaylen Etok pozostaje nieokreślona…. Dlatego trudno mi wywnioskować, czy przyczyną śmierci było uduszenie przez uduszenie”.

Do podobnych wniosków doszła jednak również w przypadku dziewięciu innych niemowląt w Nunavik, które również zmarły w 2021 r. z nieokreślonych przyczyn lub zespołu nagłej śmierci niemowląt. Koroner powiedział, że przeludnienie było powtarzającym się czynnikiem ryzyka we wszystkich tych zgonach.

„W związku z tym, moim zdaniem, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt w Nunavik, należy wprowadzić kilka rzeczy” – powiedziała. „Przede wszystkim wydaje mi się pilne, aby zapewnić każdej rodzinie dostęp do zdrowego mieszkania o wielkości odpowiedniej do wielkości gospodarstwa domowego”.

Crown-Indigenous Relations and Northern Affairs Canada poinformowało w e-mailu, że w 2022 r. rząd federalny przeznaczył 845 milionów dolarów w ciągu pięciu lat na mieszkania dla rdzennych mieszkańców. Departament nie sprecyzował, czy w najbliższym czasie podejmowane są jakiekolwiek działania w celu zmniejszenia przeludnienia w regionie Nunavik w Quebecu.

Sekretariat Quebecu ds. stosunków z pierwszymi narodami i ludami Eskimosów powiedział, że nie będzie komentował przed przeczytaniem raportu koronera — z dnia 6 października

Tymczasem Departament Zdrowia Quebecu powiedział, że „przyjmie” do wiadomości raport koronera. W e-mailu rzecznik Marie-Claude Lacasse powiedział, że w ciągu trzech miesięcy prowincja zastosuje się do zalecenia koronera, aby departament szybko zwiększył liczbę pracowników pierwszej linii w Nunavik, takich jak położne, lekarze rodzinni i pediatrzy .

Historia jest kontynuowana pod reklamą

Click to play video: 'Researchers say they have identified possible cause of SIDS'0:33 Naukowcy twierdzą, że zidentyfikowali możliwą przyczynę SIDS

© 2022 Kanadyjska prasa

Leave a Comment