Rosja wybiera liderów wyjątkowej „Federacji Programowania Sportowego”

Rosja twierdzi, że jest pierwszym krajem na świecie, który uznał programowanie konkurencyjne za oficjalny sport

Rosja wybrała urzędników, którzy staną na czele nowej „Federacji Programowania Sportowego”, o której mówi się, że jest pierwszą tego typu na świecie.

Na początku tego roku na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Sankt Petersburgu rosyjski minister sportu Oleg Matytsin oraz minister rozwoju cyfrowego, telekomunikacji i środków masowego przekazu Maksut Shadayev sporządzili porozumienie w sprawie rozwoju sportu, w tym utworzenia federacji.

Ministerstwo Sportu ogłosiło w tym tygodniu, że organizacji będzie przewodniczył wiceminister sportu Rosji Odes Baysultanov.

Przewodniczącym federacji został wybrany Maxim Parshin, wiceminister rozwoju cyfrowego, telekomunikacji i środków masowego przekazu.

Russian and Ukrainian gamers clinch top prize „Nowa federacja sportowa pozwoli nam, wraz z naszymi kolegami z rosyjskiego Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego, skutecznie promować i wspierać tak ważny strategicznie obszar, jakim jest programowanie konkurencyjne. Naszym celem jest wyszkolenie nowej generacji wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT, którzy połączą sport i nowe technologie” – powiedział Baysultanov.

Rosyjscy urzędnicy twierdzą, że jako pierwsi na świecie uznają programowanie konkurencyjne za oficjalny sport.

Nowa federacja obejmuje obecnie 43 oddziały regionalne i planuje organizowanie regionalnych turniejów kwalifikacyjnych do mistrzostw Rosji. Na wydarzenie można było również zaprosić uczestników z zagranicy.

Parshin powiedział, że on i jego koledzy z Ministerstwa Sportu „są przekonani, że po pierwsze programowanie sportowe może stać się nowym narodowym sportem intelektualnym”.

„Po drugie, jeden z najbardziej masywnych, ponieważ jest dostępny dla wszystkich uczestników, niezależnie od ich wieku, fizycznego i finansowego [statusu]” – dodał.

„Wreszcie nowy sport ma bezpośredni związek z działalnością zawodową – uczestnicy i zwycięzcy konkursów zajmą czołowe pozycje w firmach IT i rozwiną branżę informatyczną.”

Rosję zachęcano do utworzenia federacji po tym, jak jej zespoły dobrze wypadły na Międzynarodowych Zawodach w Programowaniu Zespołowym w 2021 r.

Impreza to najbardziej prestiżowe zawody młodzieżowe w IT, a rosyjskie drużyny zgarnęły cztery nagrody, w tym złoty medal i mistrzostwo w klasyfikacji generalnej.

W 2024 r. Rosja będzie gospodarzem „Gry przyszłości” w Kazaniu, co jest reklamowane przez organizatorów jako „połączenie koncepcji „fizyczności” (fizycznej i cyfrowej) i połączenie klasycznego sportu i e-sportu lub technologii VR/AR.”

Leave a Comment