Rosyjski biznesmen przyznaje się do ingerencji w wybory w USA, obiecuje dalsze ingerencje

Powiązany z Kremlem przedsiębiorca Jewgienij Prigożyn przyznał w poniedziałek, że ingerował w wybory w USA i będzie to kontynuował – potwierdzając po raz pierwszy oskarżenia, które od lat odrzucał.

) „Panowie, wtrącaliśmy się, wtrącamy się i będziemy się wtrącać. Ostrożnie, precyzyjnie, chirurgicznie i po swojemu, tak jak umiemy to robić” – chwalił się Prigożyn w uwagach zamieszczonych w mediach społecznościowych.

Oświadczenie służb prasowych jego firmy cateringowej, dzięki której zyskał przydomek „kucharz Putina”, pojawiło się w przeddzień wyborów w USA w odpowiedzi na prośbę o komentarz.

Rzecznik Departamentu Sprawiedliwości odmówił komentarza.

Było to drugie ważne przyznanie się w ostatnich miesiącach 61-letniego biznesmena związanego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Prigozhin wcześniej starał się utrzymać swoją działalność pod radarem, a teraz wydaje się być coraz bardziej zainteresowany zdobyciem politycznego znaczenia.

Historia jest kontynuowana pod reklamą

We wrześniu publicznie oświadczył również, że stoi za siłami najemników Grupy Wagnera – czemu również wcześniej zaprzeczał – i otwarcie mówił o jej zaangażowaniu w trwającą osiem miesięcy wojnę Rosji na Ukrainie. Kontrahent wojskowy wysłał również swoje siły do ​​miejsc takich jak Syria i Afryka Subsaharyjska.

Niedawno pojawił się również film przedstawiający mężczyznę przypominającego Prigożyna, który odwiedza rosyjskie kolonie karne w celu rekrutacji więźniów do walki na Ukrainie.

W 2018 r. Prigożyn i tuzin innych obywateli Rosji oraz trzy rosyjskie firmy zostały oskarżone w USA o prowadzenie tajnej kampanii w mediach społecznościowych mającej na celu wzniecanie niezgody i dzielenie amerykańskiej opinii publicznej przed wyborami prezydenckimi w 2016 r., które wygrał republikański Donald Trump. Zostali oskarżeni w ramach śledztwa specjalnego adwokata Roberta Muellera w sprawie rosyjskiej ingerencji w wybory.

2:31 Wybory w USA: Urzędnicy twierdzą, że Iran, Rosja uzyskały informacje o rejestracji wyborców

Departament Sprawiedliwości w 2020 r. wniósł o oddalenie zarzutów przeciwko dwóm oskarżonym firmom, Concord Management and Consulting LLC i Concord Catering, mówiąc, że doszedł do wniosku, że proces przeciwko pozwanemu korporacyjnemu bez obecności w USA i bez perspektyw na wymierzenie znaczącej kary, skazany prawdopodobnie ujawniłby wrażliwe narzędzia i techniki egzekwowania prawa.

Modne teraz

Historia jest kontynuowana pod reklamą

W lipcu Departament Stanu zaoferował nagrodę w wysokości do 10 milionów dolarów za informację o rosyjskiej ingerencji w amerykańskie wybory, w tym o Prigożynie i Internet Research Agency, farmie trolli w Petersburgu, o finansowanie której oskarżano jego firmy. Prigożyn został również ukarany przez Departament Skarbu USA za ingerencję w wybory.

Do tej pory Prigożyn zaprzeczał rosyjskiemu udziałowi w ingerencji w wybory.

Rosyjskie media, organizacje zajmujące się prawami więźniów i krewni więźniów w tym roku donosiły o szeroko zakrojonych wysiłkach Wagnera – a czasem osobiście Prigożyna – w celu rekrutacji skazanych do walki na Ukrainie. Prigożyn nie potwierdził tego wprost, ale powiedział w jednym ze stwierdzeń, że „albo (prywatna firma wojskowa Wagnera) i skazani, albo twoje dzieci” będą walczyć na linii frontu.

W zeszłym tygodniu Wagner otworzył centrum biznesowe w Petersburgu, które Prigozhin określił jako platformę „zwiększania zdolności obronnych” Rosji.

W niedzielę zapowiedział także za pośrednictwem Concordu utworzenie ośrodków szkoleniowych dla milicji w rosyjskich obwodach biełgorodskim i kurskim, graniczących z Ukrainą.

„Lokalny mieszkaniec, jak nikt inny, zna swoje terytoria, potrafi walczyć z grupami dywersyjnymi i rozpoznawczymi iw razie potrzeby zadać pierwszy cios” – powiedział.

Historia jest kontynuowana pod reklamą

Były właściciel stoiska z hot dogami, Prigozhin, otworzył w Petersburgu elegancką restaurację, która wzbudziła zainteresowanie Putina. Podczas swojej pierwszej kadencji Putin zabrał ówczesnego prezydenta Francji Jacquesa Chiraca na obiad do jednej z restauracji Prigożyna.

„Władimir Putin widział, jak zbudowałem biznes z kiosku, widział, że nie mam nic przeciwko obsłudze szanownych gości, ponieważ byli moimi gośćmi” – wspomina Prigozhin w wywiadzie opublikowanym w 2011 roku.

Jewgienij Prigozhin, po lewej, gesty na uboczu spotkania na szczycie między prezydentem Rosji Władimirem Putinem i prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem w pałacu Konstantina pod Sankt Petersburgiem w Rosji, 9 sierpnia 2016 r. Zdjęcie z pliku Aleksandra Zemlianichenko/AP Jego biznesy znacznie się rozwinęły. W 2010 roku Putin wziął udział w otwarciu fabryki Prigożyna produkującej obiady szkolne, która została zbudowana dzięki hojnym pożyczkom udzielonym przez bank państwowy. W samej Moskwie jego firma Concord wygrała miliony dolarów kontraktów na dostarczanie posiłków w szkołach publicznych. Prigożyn od kilku lat organizuje także catering na imprezy kremlowskie oraz świadczy usługi cateringowe i użytkowe dla wojska rosyjskiego.

Historia jest kontynuowana pod reklamą

Kiedy na wschodniej Ukrainie wybuchły walki między wspieranymi przez Rosję separatystami a siłami Kijowa w 2014 roku, Prigozhin powiedział, że jego rzecznicy, że stara się „zestawić grupę (bojowników), która pójdzie (tam) i będzie bronić Rosjan”. Rosyjskie przepisy zabraniają działalności prywatnych wykonawców wojskowych, ale państwowe media w ostatnich miesiącach otwarcie informowały o zaangażowaniu Wagnera na Ukrainie.

© 2022 Kanadyjska prasa

Leave a Comment