RSV odpowiedzialny za 1 na 50 zgonów dzieci poniżej 5 roku życia, szacunki badania

Nowe badanie szacuje, że 1 na 50 zgonów zdrowych dzieci poniżej 5 roku życia na całym świecie jest spowodowany powszechnym wirusem, który obecnie szerzy się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie: syncytialny wirus oddechowy lub RSV. W krajach o wysokich dochodach, według szacunków naukowców, 1 na 56 dzieci, które urodziły się na czas i są zdrowe, będzie hospitalizowane z powodu RSV w pierwszym roku życia.

Wiadomo, że wirus jest szczególnie niebezpieczny dla wcześniaków i medycznie wrażliwych dzieci, ale powoduje „znaczne obciążenie chorobami niemowląt na całym świecie” – napisali autorzy badania opublikowanego w czwartek w czasopiśmie Lancet Respiratory Medicine.

Inne badania dotyczyły liczby dzieci z wcześniej istniejącymi schorzeniami, które są hospitalizowane z powodu RSV, ale nowe badanie jest jednym z pierwszych, które przyglądają się liczbom zdrowych dzieci.

„Jest to dziecko o najniższym ryzyku, które jest hospitalizowane z tego powodu, więc tak naprawdę liczby są znacznie wyższe, niż sądzę, że niektórzy ludzie mogliby przypuszczać” – powiedział współautor badania, dr Louis Bont, profesor chorób zakaźnych u dzieci. Szpital Dziecięcy Wilhelmina przy Uniwersyteckim Centrum Medycznym w Utrechcie w Holandii. Bont jest także prezesem założycielem fundacji ReSViNET, organizacji non-profit, której celem jest zmniejszenie globalnego obciążenia infekcją RSV.

Szacunki opierają się na badaniu, w którym przyjrzano się liczbie przypadków RSV u 9154 niemowląt urodzonych między lipcem 2017 a kwietniem 2020 roku, które były obserwowane przez pierwszy rok życia. Niemowlęta otrzymały opiekę w ośrodkach zdrowia w całej Europie.

Około 1 na 1000 dzieci objętych badaniem zostało umieszczonych na oddziale intensywnej terapii, aby uzyskać pomoc w oddychaniu z respiratora mechanicznego. Ta opieka ma kluczowe znaczenie: w częściach świata, w których brakuje opieki szpitalnej, ryzyko śmierci jest znaczne.

„Zdecydowana większość zgonów z RSV ma miejsce w krajach rozwijających się” – powiedział Bont. „W rozwiniętym świecie śmiertelność jest naprawdę rzadka, a jeśli tak się dzieje, to praktycznie tylko u osób z ciężkimi chorobami współistniejącymi. Ale w większości miejsc na świecie nie ma oddziału intensywnej terapii”.

Na całym świecie RSV jest drugą po malarii najczęstszą przyczyną zgonów w pierwszym roku życia dziecka. Od 100 000 do 200 000 dzieci umiera co roku z powodu wirusa, powiedział Bont.

W krajach o wysokim dochodzie jest mniej zgonów z powodu RSV, ale wirus nadal powoduje znaczną zachorowalność, a nawet hospitalizacja może mieć poważne skutki, powiedziała dr Kristina Deeter, kierownik katedry pediatrii na University of Nevada w Reno i specjalista ds. pediatrii. Intensywna opieka w Pediatrix Medical Group.

„Niezależnie od tego, czy jest to po prostu traumatyczne problemy psychospołeczne, emocjonalne po hospitalizacji, czy nawet posiadanie bardziej wrażliwych płuc – możesz później rozwinąć astmę, na przykład, jeśli miałeś naprawdę poważną infekcję w młodym wieku – może to uszkodzić twoje płuca na stałe” – powiedział Deeter, który nie był zaangażowany w nowe badanie. „To wciąż ważny wirus w naszym świecie i coś, na czym naprawdę się skupiamy. To chleb powszedni na pediatrycznym OIOM-ie”.

Pracownicy służby zdrowia wiedzą, że od listopada do marca to tradycyjny „sezon wirusowy” i muszą odpowiednio planować na RSV i inne problemy z oddychaniem.

Dr Nicholas Holmes, starszy wiceprezes i dyrektor operacyjny Rady Szpitala Dziecięcego w San Diego, powiedział, że urzędnicy zawsze mają wystarczającą liczbę terapeutów oddechowych i lekarzy, aby poradzić sobie z napływem przypadków.

Nawet wtedy, w największym szpitalu pediatrycznym na Zachodnim Wybrzeżu, urzędnicy musieli wykazać się kreatywnością, aby nadążyć za obciążeniem pacjentów, powiedział Holmes.

„Jedną z rzeczy, które niedawno wdrożyliśmy, aby pomóc, jest to, że mamy wielu lekarzy, którzy są licencjonowanymi pielęgniarkami lub terapeutami, lub lekarzami jak ja, którzy pełnią niekliniczne role w organizacji. Dlatego angażujemy tych licencjonowanych pracowników z powrotem do pomocy i wsparcia wypełniając tę ​​lukę, aby wspierać nasze pielęgniarki, lekarzy, którzy są w bezpośredniej linii opieki nad pacjentem” – powiedział Holmes.

W środę Holmes powiedział, że dzięki szpitalnemu programowi Helping Hands spędził półtorej godziny na oddziale ratunkowym, zamiast wykonywać swoją zwykłą pracę. Sprawdzał rodziny i pacjentów, rozdawał koce i owoce. Dało mu to szansę na obserwowanie problemów i ostrzeganie pielęgniarek, jeśli dziecko zachorowało i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

„Dzięki temu zespół pielęgniarski w obszarze segregacji może naprawdę skupić się na najbardziej chorym z chorych dzieci” – powiedział Holmes.

Chociaż nie ma specyficznego leczenia RSV u zdrowych dzieci, ostatnie zmiany dotyczące szczepionek i terapii oznaczają, że pomoc może być w drodze do zapracowanych szpitali.

Istnieje tylko jedno leczenie przeciwciałem monoklonalnym dla pacjentów z istniejącymi wcześniej schorzeniami lub urodzonych przedwcześnie. Jest dostępny od 1998 roku i znacznie zmienił, powiedział Deeter.

„Kiedy wcześniaki zaczęły to otrzymywać, liczby drastycznie spadły” – powiedziała. „W tym momencie niezwykle rzadko zdarza się, abyśmy wkładali dziecko do respiratora dla RSV. Ta maleńka, delikatna grupa jest tak dobrze chroniona przez te zastrzyki; jednak wciąż mamy tysiące dzieci, które nie otrzymały tych zastrzyków. zastrzyki, które nadal potrzebują opieki podtrzymującej, a często są prowadzone bez systemu wspomagania oddychania.

Są rzeczy, które rodzice niemowląt mogą zrobić, aby zapobiec RSV, mówi dr Priya Soni, adiunkt pediatrycznych chorób zakaźnych w Cedars Sinai Medical Center. Są to proste zachowania, które wszyscy znają z pandemii Covid-19: dokładnie myj ręce, zostań w domu, jeśli jesteś chory i utrzymuj powierzchnie w czystości.

„Wirus jest nieco bardziej odporny na twarde powierzchnie, więc tak naprawdę czyszczenie tych powierzchni i mycie rąk w przypadku RSV jest bardzo ważne, a także ogranicza ogólną ekspozycję dziecka na zainfekowane wydzieliny i kropelki dróg oddechowych” – powiedział Soni, który był t zaangażowany w nowe badania.

Wyniki badania dotyczące liczby dzieci zarażonych RSV w pierwszych miesiącach życia pokazują, jak ważna będzie strategia szczepień dla kobiet w ciąży, powiedziała.

„Wszystko, co możemy zrobić, aby wypełnić tę lukę dla tych małych niemowląt, które są w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia, a które mogą być naprawdę podatne na tę infekcję RSV, pomoże” – powiedziała Soni.

W USA cztery szczepionki przeciwko RSV mogą być bliskie przeglądu przez FDA. Na całym świecie ponad tuzin przechodzi próby. Profilaktyka infekcji dolnych dróg oddechowych wywołanych przez RSV została zatwierdzona przez Komisję Europejską w zeszłym tygodniu.

Eksperci twierdzą, że te zmiany mogą zmienić zasady gry.

„Każdy pediatra, którego znam, zawsze bardzo, bardzo ciężko pracował w okresie świątecznym. Każdego roku jesteśmy zalewani pacjentami z RSV” – powiedział Bont. „W tym lub przyszłym roku może to być ostatni raz, kiedy to widzimy, ponieważ może to naprawdę zapobiec większości poważnych infekcji”.

Leave a Comment