Śmierć studenta uniwersytetu w Halifax z powodu zapalenia opon mózgowych ponawia apele o rozszerzenie szczepień przeciwko śmiertelnemu szczepowi

Śmierć studenta z Halifax’s Saint Mary’s University podczas weekendu w szpitalu jest potwierdzonym przypadkiem zapalenia opon mózgowych.

Zdrowie publiczne w Nowej Szkocji nie mówi wiele więcej o tym, kto zmarł, ani o zidentyfikowanym szczepie zapalenia opon mózgowych, ale starszy regionalny lekarz medycyny, dr Ryan Sommers, twierdzi, że nie ma epidemii.

Dr Sommers mówi, że zdrowie publiczne skontaktowało się z kilkunastoma osobami, które rozważały bliskie kontakty studenta.

„W ciągu 10 dni od ostatniej ekspozycji zaproponujemy im antybiotyk do wzięcia, aby pomóc w wyeliminowaniu jakiejkolwiek obecności bakterii, które mogą mieć” – mówi.

Dr Sommers mówi, że będą również mogli uzyskać dostęp do szczepionki specyficznej dla szczepu.

Dla 20-letniego Alexa Ryana wiadomość o śmierci dotarła do domu.

„Serca wychodzą konkretnie do rodziny, ale także do przyjaciół i wszystkich innych kontaktów” – mówi Ryan.

Ryan jest współdyrektorem organizacji uświadamiającej „B for Kai”, która rozpoczęła się po tym, jak jego najlepszy przyjaciel Kai Matthews zmarł na zapalenie opon mózgowych w maju zeszłego roku w wieku 19 lat.

W tym czasie Matthews był studentem na Uniwersytecie Acadia. Zmarł 30 godzin po wystąpieniu wysokiej gorączki i dreszczy z powodu meningokokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych typu B – najbardziej śmiercionośnego szczepu.

Szczep ten nie jest objęty programem szczepień publicznych Nowej Szkocji.

Po jego śmierci rodzina i przyjaciele Matthew rozpoczęli kampanię na rzecz lepszego dostępu do szczepionki MenB, goszcząc kliniki szczepień w kampusach i lobbując instytucje policealne, aby ukryć strzał w ramach studenckich planów zdrowotnych.

Szczepionka jest teraz objęta ochroną dla studentów Dalhousie University, St. Francis Xavier i NSCC. W czwartek rzecznik SMU powiedział CTV News, że jego plan zdrowotny stowarzyszenia studenckiego obejmuje również szczepionkę MenB.

„Bardzo bym chciał odhaczyć opcję objęcia go na każdym uniwersytecie i szkole policealnej w całej Kanadzie” – mówi Ryan. „Myślę, że jest to w zasięgu ręki, a gdy jesteśmy na poziomie B dla Kaia tylko rok, ilość, którą osiągnęliśmy, myślę, że jest to całkowicie wykonalne”.

„Chodzi tylko o kontynuację tego, co zrobiliśmy do tej pory”.

Bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt ze śliną i wydzielinami z nosa, podczas czynności takich jak dzielenie się jedzeniem i piciem, naczyniami lub szklankami, szczoteczkami do zębów i pocałunkami.

Dr Sommers mówi, że w przypadku wszystkich szczepów skutki mogą być poważne, a 10 procent przypadków kończy się śmiercią. Mówi, że kolejne 10 do 20 procent pacjentów może cierpieć z powodu poważnych skutków, takich jak utrata słuchu lub uszkodzenie mózgu.

Dodaje, że jednym z wyzwań choroby jest to, że objawy mogą postępować w ciągu kilku godzin.

„Wielkie czerwone flagi, na które należy zwrócić uwagę, to ciężka gorączka, bardzo sztywny kark i obecność wysypki” – mówi. „W takim razie ludzie powinni jak najszybciej szukać pomocy medycznej.”

Inne objawy to intensywny ból głowy, wrażliwość na światło i zmiany czujności.

Szczepionki objęte regionalnymi programami szczepień obejmują monowalentną szczepionkę przeciwko meningokokom C w wieku 12 miesięcy oraz czterowalentną szczepionkę przeciwko meningokokom A, C, Y, W135 dla dzieci w wieku szkolnym.

Prowincja twierdzi, że nie planuje dodania szczepionki MenB do programu.

„Wszystkich naszych rad używamy od Krajowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień” – mówi dr Sommers. „W tej chwili zalecają szczepionkę MenB tylko bardzo szczególnym osobom wysokiego ryzyka lub w przypadku wybuchu epidemii”.

W 2015 roku setki studentów Uniwersytetu Acadia zostało zaszczepionych przeciwko szczepowi B w bezpłatnym programie dwóch dawek po wybuchu epidemii w szkole w Wolfville, NS, który spowodował śmierć jednego ucznia.

Wcześniej w tym samym roku zdrowie publiczne w Nowej Szkocji rozszerzyło rodzaje zapalenia opon mózgowych objęte programem szczepień szkolnych po śmierci 16-letniego Rylee Sears z Lower Sackville, NS

„Absolutnie powinna być uwzględniona w opiece zdrowotnej”, mówi Alex Ryan, w ramach swojego apelu o szersze udostępnienie szczepionki MenB, aby zapobiec kolejnym zgonom.

Leave a Comment