Sojusznik Trumpa pojawia się przed ławą przysięgłych Mar-a-Lago: źródło AP

WASZYNGTON –

Bliski sojusznik byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, który powiedział, że był obecny, gdy Trump odtajnił szerokie kategorie materiałów, pojawił się przed federalną ławą przysięgłych po tym, jak otrzymał immunitet za swoje zeznania, według osoby zaznajomionej z tą sprawą.

Kash Patel zeznał w czwartek po tym, jak Departament Sprawiedliwości udzielił mu immunitetu ścigania i po tym, jak sędzia federalny w Waszyngtonie wydał zapieczętowany nakaz w tej sprawie.

Podczas swojego wcześniejszego stawiennictwa przed wielką ławą przysięgłych powołał się na prawo do Piątej Poprawki do prawa przeciwko samooskarżeniu, ale Departament Sprawiedliwości – w wyraźnym uznaniu jego znaczenia jako świadka – przyznał mu później ograniczoną formę immunitetu, który chroni go przed wykorzystanie jego zeznań przeciwko niemu.

W piątkowym oświadczeniu wydanym przez rzecznika Patel wyjaśnił, że jego pojawienie się nie było dobrowolne i zaprzeczył, jakoby osiągnął jakikolwiek rodzaj immunitetu „umowy” z Departamentem Sprawiedliwości

.„Raczej jego zeznania zostały zmuszone do sprzeciwu za pomocą jedynych środków prawnych dostępnych rządowi – przyznania ograniczonego immunitetu” – czytamy w oświadczeniu.

W piątek nie było od razu jasne, co Patel powiedział wielkiej ławie przysięgłych.

Departament Sprawiedliwości prowadzi śledztwo w sprawie odkrycia ściśle tajnych dokumentów przejętych podczas przeszukania przez FBI nieruchomości Trumpa na Florydzie w Mar-a-Lago, 8 sierpnia. Podczas tego przeszukania FBI usunęło ponad 100 dokumentów z oznaczeniami klasyfikacyjnymi .

Do tego dochodzi 15 pudeł z aktami odzyskanymi w styczniu przez Narodową Administrację Archiwów i Akt, a także ponad trzy tuziny dokumentów z oznaczeniami klasyfikacyjnymi, które zostały przekazane śledczym w czerwcu.

Sam były prokurator Departamentu Sprawiedliwości, Patel jest bliskim sojusznikiem Trumpa i pełnił wiele funkcji w jego administracji, w tym jako starszy dyrektor ds. zwalczania terroryzmu w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, a później jako szef sztabu pełniącego obowiązki sekretarza obrony, Chrisa Millera.

W ostatnich miesiącach wielokrotnie i publicznie krytykował śledztwo w sprawie Mar-a-Lago prowadzone przez Departament Sprawiedliwości. W tym tygodniu w jednym z konserwatywnych podcastów opisał siebie jako „wszystko w zgodzie z szefem”, gdy zapytano go, czy zaakceptuje stanowisko dyrektora FBI, jeśli Trump wygra w 2024 roku.

Patel prawdopodobnie interesuje śledczych ze względu na jego twierdzenia, w tym w majowym wywiadzie dla Breitbart News, że był obecny jako odtajniony materiał Trumpa, mimo że nie wprowadzono żadnych zmian w oznaczeniach klasyfikacyjnych na dokumentach.

W tym wywiadzie, Patel powiedział, Trump „odtajnił całe zestawy materiałów w oczekiwaniu na odejście z rządu, które według niego amerykańskie społeczeństwo powinno mieć prawo do samodzielnego czytania”.

Trump wcześniej twierdził, że prezydent może odtajnić informacje „po prostu o tym myśląc”, ale nie przedstawił żadnych dowodów, że to zrobił. W szczególności jego prawnicy powstrzymali się od stwierdzenia, że ​​podjął kroki w celu odtajnienia materiału znalezionego w Mar-a-Lago, chociaż wielokrotnie twierdzili, że prezydenci mają szerokie uprawnienia do odtajniania według własnego uznania.

Zeznanie Patela, po raz pierwszy opublikowane przez The Washington Post, zostało potwierdzone przez osobę znającą tę sprawę, która rozmawiała z The Associated Press pod warunkiem zachowania anonimowości w celu omówienia trwającego śledztwa. Rzecznik Departamentu Sprawiedliwości odmówił komentarza.

Polityka Departamentu Sprawiedliwości upoważnia prokuratorów do ubiegania się o nakaz sądowy w celu wymuszenia zeznań świadka poprzez przyznanie immunitetu, gdy ten świadek powołuje się na prawo do nieobciążania samego siebie. Wśród czynników, które należy wziąć pod uwagę w tej decyzji, zgodnie z polityką Departamentu Sprawiedliwości, jest wartość oczekiwanego zeznania danej osoby w dochodzeniu lub potencjalnym oskarżeniu.

Osobno agenci FBI w maju i czerwcu przeprowadzili wywiad z byłym prawnikiem Białego Domu w administracji Trumpa na temat traktowania przez Trumpa informacji niejawnych jako prezydenta, osoba zaznajomiona z tą sprawą powiedziała AP w piątek.

Ten prawnik, John Eisenberg, powiedział śledczym, że nie pomagał w pakowaniu pudeł, które zostały zabrane do Mar-a-Lago po tym, jak Trump opuścił Biały Dom i nie wiedział, jakie dokumenty zawierały. Powiedział również, że nie pamięta Trumpa, jak zapewniał Patel, szeroko lub jednostronnie odtajniając całe kategorie informacji lub robiąc to na miejscu, powiedziała osoba.

Eisenberg, który służył jako doradca prawny Rady Bezpieczeństwa Narodowego, powiedział agentom, że chociaż uważa, że ​​prezydent ma szerokie uprawnienia do odtajniania, zakres tych uprawnień zależał również w niektórych przypadkach od kontekstu, analizy ustawowej i specyfiki informacji, których to dotyczy, osoba powiedziała.

Wcześniej The Post podawał szczegóły wywiadów Eisenberga.

Urzędnicy FBI rozmawiali z szeregiem innych świadków, w tym z doradcą Trumpa, którego widziano na skrzynkach do przenoszenia wideo w Mar-a-Lago.

Leave a Comment