Stany Zjednoczone w połowie kadencji widzą cyberataki na państwowych stronach internetowych, ale urzędnicy twierdzą, że nie ma zagrożenia głosowaniem

Czołowa amerykańska agencja ds. bezpieczeństwa cybernetycznego poinformowała we wtorek, że pomaga rozwiązać problemy z niektórymi państwowymi witrynami internetowymi, które zostały dotknięte cyberatakami podczas wyborów w USA, ale nie dostrzegła żadnych wiarygodnych zagrożeń mających na celu zakłócenie infrastruktury głosowania .

„Nie ma żadnego konkretnego ani wiarygodnego zagrożenia, które zakłóca infrastrukturę wyborczą” – powiedział dziennikarzom wysoki rangą urzędnik w Agencji ds. Bezpieczeństwa Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury (CISA).

Bezpieczeństwo wyborów stało się kluczową kwestią w Stanach Zjednoczonych, odkąd urzędnicy stwierdzili, że Rosja ingerowała w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 r. z kampanią hakerską i propagandą mającą na celu zniweczenie szans Hillary Clinton na wygraną z Donaldem Trumpem.

Ataki „D-DOS”, które we wtorek uderzyły w wiele państwowych witryn internetowych, sprawiają, że witryna jest tymczasowo niedostępna, zalewając ją nieautentycznym ruchem internetowym. Takie ataki nie wpływają jednak na oddawanie lub liczenie głosów, powiedział wysoki rangą urzędnik federalny podczas briefingu dla dziennikarzy pod warunkiem zachowania anonimowości.

Historia jest kontynuowana pod reklamą

„Zdajemy sobie sprawę z możliwych ataków D-DOS na wiele stron internetowych dla stanowych biur wyborczych, kampanii i organizacji partyzanckich” – powiedział urzędnik.

„Ważne jest, aby pamiętać, że nawet udany atak D-DOS nie wpływa na zdolność użytkownika do oddania karty do głosowania ani do jej zaliczenia. Wpływa tylko na stronę internetową, więc wszelkie potencjalne ataki D-DOS nie powinny budzić wątpliwości co do bezpieczeństwa i odporności wyborów.”

Urzędnik powiedział, że wpłynęło to na „garstkę” stanów, a ich strony internetowe zostały przywrócone „stosunkowo szybko”.

Modne teraz

„Chociaż przypisanie jest z natury trudne, nie widzieliśmy żadnych dowodów sugerujących, że są one częścią szeroko zakrojonej skoordynowanej kampanii” – powiedział urzędnik.

Click to play video: 'U.S. election officials bracing for voter intimidation efforts'3:31 Urzędnicy wyborowi w USA przygotowują się do zastraszania wyborców

Biuro urzędnika hrabstwa Champaign w stanie Illinois poinformowało wcześniej tego dnia, że ​​ich strona internetowa była celem takich ataków przez miesiąc, chociaż żaden z nich nie zakończył się sukcesem. „Żadne dane ani informacje nie zostały naruszone, a wybory są bezpieczne” – powiedziało Reuterowi biuro w oświadczeniu.

Historia jest kontynuowana pod reklamą

Strony internetowe stanu Mississippi przestawały działać z powodu podobnych ataków, a urzędnik CISA powiedział, że agencja współpracuje z lokalnymi urzędnikami w celu złagodzenia skutków.

Sekretarz stanu Michael Watson zapewnił wyborców w oświadczeniu we wtorek wieczorem, że system wyborczy Missisipi „jest bezpieczny i nie został skompromitowany”.

W hrabstwie Maricopa w Arizonie lokalni urzędnicy pracowali nad naprawą niesprawnych elektronicznych maszyn do głosowania, które Trump i jego zwolennicy fałszywie twierdzili, że są dowodem oszustwa wyborczego.

Urzędnik CISA powiedział, że agencja nie widziała żadnych dowodów złośliwej działalności w Maricopa.

„Aby było jasne, nie mamy żadnych oznak nadużycia lub złośliwej działalności. Jest to problem techniczny i rozwiązali go” – powiedział urzędnik.

Odpowiadając na pytanie o opóźnienia w ogłaszaniu wyników wyborów, urzędnik CISA powiedział: „To nie jest opóźnienie. To naprawdę zwykły proces weryfikacji, który może potrwać od dni do tygodni.”

(Raportowanie Zeby Siddiqui w San Francisco i Raphaela Sattera w Waszyngtonie; Edytowanie przez Jonathana Oatisa i Toma Hogue)

Leave a Comment