Według Health Canada brakuje niektórych antybiotyków zawierających amoksycylinę

Według Health Canada brakuje niektórych produktów zawierających powszechnie stosowany antybiotyk.

Regulator powiedział Global News w piątek, że cztery firmy — Sanis Health Inc., Apotex Inc., GlaxoSmithKline Inc. i Teva Canada Limited — zgłaszają niedobory leków zawierających amoksycylinę, antybiotyk powszechnie stosowany w infekcjach ucha, a czasem w zapaleniu płuc. Według bazy danych leków agencji, nadal istnieje osiem innych firm, które wprowadzają na rynek produkty amoksycylinowe w Kanadzie, które obecnie nie zgłaszają niedoborów.

Health Canada powiedział w swoim oświadczeniu, że będzie kontynuować działania z firmami zgłaszającymi niedobory, aby „ocenić potencjalny wpływ na podaż amoksycyliny w Kanadzie” i obiecuje podjąć działania, jeśli dowie się o problemach z dostawami w kraju.

„Zapewnienie ludziom w Kanadzie dostępu do leków, których potrzebują, jest najwyższym priorytetem rządu Kanady” – powiedziała agencja.

Historia jest kontynuowana pod reklamą

Zgłoszone niedobory pojawiły się, gdy amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków odnotowała również niedobór amoksycyliny w proszku doustnym 28 października. Australia również odnotowała niedobór antybiotyku.

Dr Barry Power, redaktor naczelny Canadian Pharmacists Association, powiedział, że niedobór jest „kwestią międzynarodową”. Słyszał o początkach niedoborów kilku produktów antybiotykowych dla dzieci w Kanadzie, które, jak powiedział, w końcu dotrą do całego kraju, a tutaj dopiero zaczyna się pojawiać na poziomie aptek.

Power powiedział, że surowego składnika amoksycyliny brakuje u producentów często z Chin i Indii, ale nie zna konkretnego powodu trudności w jego produkcji.

„Jesteśmy zdani na łaskę rynku międzynarodowego” – powiedział. „Jeśli na rynku międzynarodowym wystąpi niedobór, wpłynie to na produkcję krajową.”

Modne teraz

Apteki nie zgłosiły jeszcze niedoboru antybiotyków zawierających amoksycylinę, powiedział Power, ale niektóre musiały zamówić inną markę, ponieważ jeden dostawca mógł nie być w stanie zrealizować zamówienia. Opisał to jako podobne do chodzenia z jednego sklepu spożywczego do drugiego.

Firmy farmaceutyczne są zobowiązane do zgłaszania braków, które są publicznie wymienione na stronie internetowej kierowanej przez Health Canada. Istnieje 10 aktywnych zgłoszonych niedoborów produktów zawierających amoksycylinę od 12 października, zgodnie z witryną internetową Drug Shortages Canada , z wymienionymi przyczynami, w tym „Zakłóceniem produkcji leku ” lub „Wzrost popytu na lek”.

Historia jest kontynuowana pod reklamą

Click to play video: 'Alberta pharmacies dealing with shortage of some children’s medication'1:35 Apteki w Albercie borykają się z niedoborem niektórych leków dla dzieci

Według Powera niedobór pojawia się, ponieważ w Kanadzie brakuje innych leków, zwłaszcza acetaminofenu i ibuprofenu dla dzieci. Power wyjaśnił, że popyt wzrósł o około 300 procent w sierpniu, gdy doniesienia mediów wyszły z niedoborów, przekraczając historyczne rekordy popytu. Podaż nie była w stanie nadążyć za popytem pomimo wzrostu produkcji o około 30 procent, powiedział Power, głównie ze względu na ograniczenia mocy produkcyjnych.

Power powiedział, że niektórzy ludzie kupują więcej, niż potrzebują, a niektórzy farmaceuci nakładają limity na leki o małej podaży, chociaż może to być trudne do wyegzekwowania w obliczu zaniepokojonych rodziców chorych dzieci.

Kryzys podaży nadszedł, gdy Kanada wkracza w sezon grypowy, tłumy powracają, ponieważ ograniczenia COVID-19 zostały złagodzone, a szpitale w kraju walczą z nadążaniem za spożyciem, tworząc coś, co Power nazywa „perfekcyjną burzą”.

Historia jest kontynuowana pod reklamą

„Wiele czynników połączyło się, aby stworzyć spustoszenie” – powiedział.

Dr Anna Banerji, profesor nadzwyczajny zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Toronto, zilustrowała Global News potencjalny scenariusz, w którym dziecko z bólem ucha, które nie ma sposobu na radzenie sobie z tym bólem, może trafić na izbę przyjęć , jeszcze bardziej zwiększając ciężar, z którym się borykają.

„Stres związany z brakiem leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, brakiem antybiotyków, myślę, że może to być bardzo stresujący czas dla rodzin i dzieci” – powiedziała.

© 2022 Global News, oddział Corus Entertainment Inc.

Leave a Comment