Wojna na Ukrainie: Ogłoszono przerwy w dostawie prądu w całym kraju po rosyjskim ostrzale

Ukraiński operator energii elektrycznej w sobotę ogłosił przerwy w dostawie prądu w Kijowie i siedmiu innych regionach kraju w następstwie rosyjskiego niszczycielskie uderzenia w infrastrukturę energetyczną.

Posunięcie to następuje, gdy siły rosyjskie kontynuują ostrzeliwanie ukraińskich miast i wiosek pociskami i dronami, zadając szkody elektrowniom, dostawom wody i innym celom cywilnym, w miażdżącej wojnie, która zbliża się do końca dziewięciu miesięcy.

Rosja zaprzeczyła, jakoby drony, których używała na Ukrainie pochodziły z Iranu, ale minister spraw zagranicznych Islamskiej Republiki po raz pierwszy przyznał w sobotę, że dostarcza Moskwie „ograniczoną liczbę ” dronów przed inwazją. Hossein Amirabdollahian twierdził jednak, że Teheran nie wiedział, czy jego drony były używane przeciwko Ukrainie i oświadczył, że Iran jest zaangażowany w zatrzymanie konfliktu.

Historia jest kontynuowana pod reklamąUkrenergo, jedyny operator ukraińskich linii przesyłowych wysokiego napięcia, początkowo poinformował w sobotnim oświadczeniu internetowym, że zaplanowane przerwy w dostawie prądu będą miały miejsce w stolicy i aglomeracji kijowskiej, a także w kilku regionach wokół niego – Czernihowie, Czerkasach, Żytomierzu, Sumy, Połtawa i Charków.

Jednak później w ciągu dnia firma opublikowała aktualizację mówiącą, że zaplanowane przestoje na określoną liczbę godzin nie wystarczą i zamiast tego wystąpią przestoje awaryjne, które mogą trwać przez nieokreślony czas.

Ukraina zmaga się z przerwami w dostawie prądu i przerwami w dostawach wody, odkąd Rosja zaczęła w zeszłym miesiącu rozpętać masowe ataki rakietowe i dronowe na infrastrukturę energetyczną kraju.

Click to play video: 'NATO chief praises Turkey for negotiating Ukrainian grain deal'1:05 Szef NATO chwali Turcję za wynegocjowanie ukraińskiej umowy zbożowej

Moskwa powiedziała, że ​​pojawiły się one w odpowiedzi na rzekome ukraińskie ataki na Krym, region, który Rosja nielegalnie zaanektowała w 2014 roku. Ukraina zaprzeczyła tym zarzutom.

Modne teraz

Historia jest kontynuowana pod reklamąTymczasem rosyjski ostrzał ukraińskich regionów trwał do wczesnych godzin sobotnich.

Około 40 pocisków zostało wystrzelonych w nocy na miasto Nikopol, powiedział w Telegramie gubernator dniepropietrowski Walentyn Reznichenko. Siły rosyjskie atakowały miasto i okolice z ciężkiej artylerii. Wybuchły dwa pożary, uszkodzeniu uległo kilkanaście budynków mieszkalnych i gospodarczych, a także gazociąg – poinformował urzędnik.

CZYTAJ WIĘCEJ: Mistrowie spraw zagranicznych G7 omówią wojnę na Ukrainie, zagrożenie Chin dla Tajwanu

Gdzie indziej w regionie siły ukraińskie zestrzeliły drona i kolejny pocisk, według Reznichenko.

W południowym obwodzie mikołajowskim nocne ostrzały obszarów wiejskich uszkodziły kilka domów, ale nie spowodowały żadnych ofiar, powiedział w Telegramie gubernator Mikołajowa Vitali Kim.

Siły rosyjskie wystrzeliły także rakiety na południowo-wschodnie Zaporoże, które zostało nielegalnie zaanektowane przez Moskwę i którego znaczna część jest nadal okupowana. Według regionalnego gubernatora Ołeksandra Starucha, atak miał miejsce tuż po północy i uszkodził budynki trzech firm oraz kilka samochodów.

Click to play video: 'Abandoned Russian military base holds secrets of retreat in Ukraine'3:41 Opuszczona rosyjska baza wojskowa skrywa tajemnice odwrotu na Ukrainie

We wschodnim regionie Doniecka, również anektowanym i częściowo okupowanym przez Rosję, ostrzeliwano osiem miast i wsi, w tym Bachmut, Awdijewka i Porkowsk.

Historia jest kontynuowana pod reklamą Rosyjskie władze w Doniecku poinformowały o zamachu na życie mianowanego przez Moskwę sędziego Sądu Najwyższego regionu. Aleksander Nikulin, który był w sądzie, który w czerwcu skazał na karę śmierci dwóch Brytyjczyków i Marokańczyka walczących po stronie ukraińskiej, został hospitalizowany z ranami postrzałowymi i jest w ciężkim stanie, poinformowali wspierani przez Kreml urzędnicy . Według ukraińskiego biura prezydenckiego co najmniej trzech cywilów zostało zabitych, a ośmiu innych zostało rannych w ciągu ostatnich 24 godzin w wyniku rosyjskiego ostrzału dziewięciu regionów Ukrainy, w których użyto dronów, pocisków i ciężkiej artylerii.

Jak poinformowało biuro prezydenckie, w okupowanym przez Rosję regionie Chersoniu, gdzie trwa ukraińska kontrofensywa, rosyjskie wojsko nadal porywa lokalnych mieszkańców, a najnowsze przypadki miały miejsce w ciągu ostatnich 24 godzin.

© 2022 Associated Press

Leave a Comment