Wybory w połowie kadencji w USA: oto dlaczego stawki dla Kanadyjczyków są takie same

Nie co dzień kanadyjski premier jest sprawdzany w debacie politycznej w Stanach Zjednoczonych . Ale w hiperspolaryzowanym sezonie wyborczym nic dziwnego, że przydarzyło się to Justinowi Trudeau.

Doszło do tego podczas gorącego, hiperbolicznego starcia między gubernator stanu Michigan Gretchen Whitmer i republikańskim pretendentem Tudorem Dixonem, który zaatakował trwającą cały rok próbę zamknięcia przez rywalkę rurociągu linii 5.

„Justin Trudeau, o którym powiedziałbym, że jest najbardziej radykalnym ekologem na całym świecie, wyszedł i powołał się na traktat z 1977 r., w którym mówi Gretchen Whitmer, że nie może zamknąć linii 5” – powiedział Dixon.

„Linia 5 nie została zamknięta, ale to nie dlatego, że Gretchen Whitmer nie próbowała”.

Historia jest kontynuowana pod reklamąAdministracja Whitmera przez ostatni rok walczyła w sądzie o zamknięcie rurociągu, obawiając się katastrofy ekologicznej w Cieśninie Mackinac, wrażliwym ekologicznie korytarzu, gdzie linia 5 przecina Wielkie Jeziora.

Jej obrona, która odbyła się w dniu 25 października, w obronie toczącego się pozwu stanowego przeciwko właścicielowi i operatorowi linii 5, firmie Enbridge Inc. z Calgary, nie była zbyt ostra – dowód na to, jak wrażliwi czują się Demokraci, jeśli chodzi o ceny energii.

„Po pierwsze, pozwól mi wyjaśnić, że nie nastąpiła żadna zmiana w linii 5. Bez zmian” – powiedziała, zauważając, że plany firmy dotyczące osadzenia bliźniaczej linii gazowej w podziemnym tunelu idą do przodu i „wszystkie pozwolenia zostały wykonane. ”

Podkreśliła wysiłki w Michigan, aby zbudować więcej źródeł zrównoważonej energii wiatrowej i słonecznej, opisując stan jako na szczycie listy tworzenia nowych miejsc pracy w czystej energii w całym kraju.

„Wiemy, że koszty we wszystkim wzrosły. I właśnie dlatego tworzenie alternatyw energetycznych jest naprawdę ważne – dając alternatywy, które pomogą obniżyć koszty energii ”- powiedział Whitmer.

„Koncentrujemy się na budowaniu alternatyw — zapewnieniu naszej niezależności energetycznej, ochronie przed skokami i ochronie naszych Wielkich Jezior. To nie jedno ani drugie. Musimy to wszystko zrobić.”

Click to play video: 'U.S. midterms: Obama warns “more people are going to get hurt” in current political climate'4:38 W połowie semestru w USA: Obama ostrzega, że ​​w obecnym klimacie politycznym „więcej ludzi ucierpi”

Podobnie jak wcześniej nieszczęsny projekt rurociągu Keystone XL, zawetowany przez prezydenta Joe Bidena pierwszego dnia w Białym Domu, Linia 5 stała się dosłownym i retorycznym symbolem stanu stosunków kanadyjsko-amerykańskich: żywotnych ekonomicznie, ale politycznie niezręcznych.

Historia jest kontynuowana pod reklamąW zeszłym roku został on przyćmiony dowodami na to, że protekcjonizm USA żyje i ma się dobrze, skrystalizowany z mrożącą wyrazistością w pierwotnej wizji Bidena, dotyczącej zachęcania Amerykanów do kupowania pojazdów elektrycznych: tylko samochody i ciężarówki wyprodukowane w USA i zbudowane przez związki zawodowe muszą mieć zastosowanie. Ta wizja, sformułowana zarówno przez przemysł, jak i Ottawę, jako egzystencjalne zagrożenie dla kanadyjskiego sektora motoryzacyjnego, została zastąpiona w sierpniu ustawą o redukcji inflacji, głównym zwycięstwem Biden z zachętami dla pojazdów elektrycznych, które teraz obejmują Kanadę i Meksyk.

Modne teraz

I podczas gdy kontrolowany przez Republikanów Kongres z pewnością miałby na celu cofnięcie agendy Demokratów, środki Bidena o wartości 369 miliardów dolarów są prawdopodobnie bezpieczne, biorąc pod uwagę, że uchylenie wymagałoby podpisu prezydenta.

W jesiennej aktualizacji ekonomicznej opublikowanej w czwartek minister finansów Chrystia Freeland szczegółowo opisała, w jaki sposób Kanada planuje wykorzystać pakiet, w tym plany programu inwestycyjnego dla pojazdów elektrycznych i produkcji baterii, a także zachęty podatkowe do produkcji paliw wodorowych. Obserwatorzy polityczni w obu krajach nie mają złudzeń co do tego, jak Kapitol będzie wyglądał w ciągu najbliższych dwóch lat, jeśli Republikanie zdobędą kontrolę zarówno nad Senatem, jak i Izbą Reprezentantów.

Dochodzenia w sprawie roli byłego prezydenta Donalda Trumpa w zamieszkach 6 stycznia 2021 roku bez wątpienia zostaną wstrzymane, a pojawią się nowe, w tym poszukiwania przez FBI ściśle tajnych dokumentów w sanktuarium Trumpa Mar-a-Lago i finanse syna Bidena, Huntera.

Historia jest kontynuowana pod reklamąRepublikanie grozili również zablokowaniem wysiłków Białego Domu w celu podniesienia pułapu zadłużenia, okresowego rytuału przejścia, który stał się bronią w ostatnich latach i prawdopodobnie będzie główną dźwignią w wysiłkach rządu GOP w celu zapewnienia cięć wydatków, podobnie jak był używany przeciwko Barack Obama w 2011 roku.

Demokraci dyskutują, czy wykorzystać pozostały czas na kontrolowanie Kongresu – tak zwaną sesję lame-duck – do prewencyjnego podniesienia limitu zadłużenia w nadziei na skrócenie obiegu taktyki Republikanów.

To wszystko składa się na impas legislacyjny, stan rzeczy, który w sumie nie byłby taki zły dla Kanady po sześciu burzliwych latach – najpierw Trump, potem demokratyczny prezydent, który okazał się bardziej protekcjonistyczny niż wielu się spodziewało.

Click to play video: 'War in Ukraine becomes hot midterm issue for Ohio voters'2:57 Wojna na Ukrainie staje się gorącym tematem dla wyborców z Ohio

Eksperci twierdzą, że większe zmartwienie Kanadyjczyków jest takie samo, jak powinno być dla Amerykanów: niebezpieczeństwa, jakie nowo wzmocniony rząd republikański prawdopodobnie stanowiłby dla najpotężniejszej i najtrwalszej demokracji na świecie.

Historia jest kontynuowana pod reklamą„To przerażające” – powiedział Matthew Lebo, specjalista ds. polityki amerykańskiej i przewodniczący wydziału nauk politycznych na Western University w Londynie

.Mówi o najbardziej ekstremalnych głosach w prawicowej polityce — takich jak reprezentant Gruzji Marjorie Taylor Greene, reprezentant Ohio Jim Jordan, reprezentant Arizony Paul Gosar – przejmując kontrolę nad najważniejszymi komisjami Kongresu. „To nie jest tak, że demokracja może zacząć się ślizgać. Demokracja najwyraźniej bardzo się cofnęła w Stanach Zjednoczonych, a perspektywy powrotu na właściwą trajektorię są nikłe dla tych ludzi na przewodniczących komisji”.

Szczególnie dla Bidena zdrowie amerykańskiej demokracji jest wyraźnie najważniejsze, zwłaszcza po brutalnym ataku na Paula Pelosiego w zeszłym tygodniu przez teoretyka spiskowego, który szukał swojej żony, przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

„Apeluję do wszystkich Amerykanów, bez względu na partię, o spotkanie się z tym momentem o znaczeniu narodowym i pokoleniowym” – powiedział Biden.

„Musimy głosować, wiedząc, że stawką jest nie tylko aktualna polityka, ale instytucje, które trzymały nas razem, gdy dążyliśmy do doskonalszej unii ? Musimy głosować wiedząc, kim byliśmy i kim jesteśmy narażeni na ryzyko”.

Historia jest kontynuowana pod reklamąKanadyjczycy, którzy dostrajają się w ostatnich chwilach sezonu śródokresowego, zobaczą także młodszych przyszłych liderów, którzy mogą być tymi, którzy zdecydują, że Stany Zjednoczone muszą odwrócić się od otchłani, powiedział Chris Sands, szef Kanadyjskiego Instytutu w DC. z siedzibą w Wilson Center.

„W tych wyborach jest okazja, aby zobaczyć, co się z nimi dzieje, ponieważ tym razem — jak wiele razy w przeszłości — widywaliśmy starszych polityków weteranów, mówiących: »Nie mogę tego dłużej znieść, odejdę na emeryturę, „i myślę, że powinni” – powiedział Sands.

„Myślę, że to naturalna zmiana, to będzie głęboka zmiana w sposobie uprawiania polityki, mam nadzieję, że na lepsze.”

Leave a Comment